Literární kulinárium (2): smažené krevety se zeleninou podle Murakamiho

„S náručí plnou papírových tašek se Tengo vrátil do bytu. Oblékl si kraťasy, z ledničky vytáhl pivo, a zatímco vestoje pil, dal ve velkém hrnci vařit vodu…“ Třicetiletý učitel matematiky a začínající spisovatel Tengo z Murakamiho románu 1Q84 se sice topí v problémech, ale jíst musí. Literární kulinárium přináší recepty ze současné beletrie; je to odlehčující rubrika, která dokládá, že ani intelektuálové nezapomínají na drobné lidské radosti.

Než začala vřít, otrhal lusky endamame ze stonků a na krájecí prkno rovnoměrně rozestřel sůl. A potom nasypal lusky do vroucí vody. (467) 

Kuchyňským nožem pokrájel Tengo nadrobno spoustu čerstvého zázvoru. Pak nakrájel na vhodnou velikost celer a houby. A ještě nadrobno nasekal čerstvý koriandr. Vyloupal krevety z krunýřů, omyl je vodou z kohoutku. Rozprostřel papírový ručník a na něj je pak jednu po druhé úhledně vyrovnal, jako by tam šikoval řady nějakého vojska. Když se uvařily lusky, slil je z hrnce do bambusové ošatky a nechal je v ní vychladnout. Pak nahřál velkou pánev na smažení, vlil do ní bílý sezamový olej a nechal ho rovnoměrně pokrýt celou plochu. Na mírném ohni pomalu osmahl nakrájený zázvor.

Nasypal do pánve nakrájený celer a houby. Zesílil plamen na maximum, pak pánví mírně potřásal a důkladně míchal obsah obracečkou z bambusu. Decentně přisolil a opepřil. Když začínala být zelenina hotová, přidal okapané krevety. Znovu to celé přisolil a připepřil a přilil do toho malou sklenku sake. Úplně nakonec nasypal sekaný koriandr. Vykonával to všechno úplně bezděčně... 

Když byly smažené krevety se zeleninou hotové, přendal je z pánve na široký talíř. Z lednice vyndal další pivo, sedl si ke stolu a ponořený do úvah ještě kouřící jídlo snědl. (s. 468)

Murakamiho román ve třech knihách nazvaný 1Q84 je autorovým nejrozsáhlejším dílem. Porovnejte sami: první a druhá kniha má v jednom svazku 768 stran, třetí, samostatně vydaná kniha čítá 464 stran, sečteno a podtrženo celkem 1232 stran. Že je to příliš? Rozhodně ne! I přes svou epickou šíři Murakamiho román přináší pořádnou dávku čtenářské rozkoše. Obsahuje totiž nejen silný milostný příběh ve dvou samostatně vedených liniích, ale i mnoho velmi intimních i společenských témat a postřehů ze současného života. Jako mimořádně mnohovrstevnatý román přispívá i k hlubšímu poznání současného života.

Poznámka: použité ingredience jsou vesměs známé. Pro všechny případy, endamame jsou sójové boby v lusku, které jsou běžnou součástí japonské a čínské kuchyně; vaří se mírně osolené ve vodě nebo v páře a patří mezi tzv. zdravou výživu. Sake (saké) je japonský národní alkoholický nápoj vyráběný z rýže; pije se podle ročního období studený nebo horký a mívá čtrnáct, patnáct, ale i sedmnáct procent alkoholu.

 

Haruki Murakami, 1Q84, přeložil Tomáš Jurkovič, Odeon, Praha 2012 a 2013, celkem 1232 stran

předchozí článek Všechny články další článek