Umění a život

stránky:  1 | 2 | 3

Stanislav Ignacy Witkiewicz: Teď už můžu klidně umřít, neboť jsem viděl onen svět

Téměř devadesát let stará Narkotika Stanislava Ignacyho Witkiewicze jsou textem nejen podvratným, ale i překvapivě aktuálním. Witkiewicz se totiž umně pohybuje přesně na hranici mezi odsudkem a obhajobou, vážností a znevažujícím humorem. I když říká, že by svým spiskem chtěl „napomoci s těmito nejstrašlivějšími nepřáteli lidstva“, jednoznačný soud nečekejte. Z vlastní zkušenosti totiž dobře ví, že drogy jsou na jedné straně neodolatelně přitažlivé, na druhé často vedou až k pádu na samotné dno.

více

Magor a jeho doba aneb vzestup a pád Ivana Martina Jirouse (I.)

Nedávno oceněná biografie Magora Jirouse, kterou napsal reportér časopisu Respekt Marek Švehla, je úctyhodným dílem. Více než pětisetstránková kniha je prvním pokusem o komplexní zachycení života ideového vůdce českého undergroundu I. M. Jirouse. Není to pouhý kompilát příhod známých z dříve vydaných knih – Švehla pečlivě studoval i další prameny, od časopiseckých článků a rozhovorů, policejních spisů, dokumentů z archivů až po filmy a televizní pořady; hovořil i s mnoha pamětníky. Ani tak se však nedokázal vyhnout některým zjednodušením. (První část)

více

Zuzana Fuksová: Blahoslaven, kdo nemá facebook

Prozaický debut Zuzany Fuksové, členky kapely Čokovoko, zachycuje všední i bizarní podobu dnešního rozdrobeného světa. V knížce s provokativním názvem Cítím se jako Ulrike Meinhof shrnuje své postřehy z cest, názory, odposlouchané rozhovory i docela drsné vtipy.

více

Agonie Eróta

Německý filozof korejského původu Byung-Chul Han je autorem pozoruhodných esejů, které si všímají proměny lidské společnosti v dnešní digitální době. Soubor jeho pěti zásadních prací, který vyšel česky pod názvem Vyhořelá společnost vrcholí esejem Agonie Eróta. Chul Han se v něm zabývá krizí lásky, vymizením erotické přitažlivosti a pornografizací současného světa.

více

Dave Eggers: Vzhůru k digitální totalitě!

Eggersův pozoruhodný román Kruh se odehrává v prostředí velké softwarové společnosti, která v rámci práva na informace vyvíjí další a další aplikace, jež doslova likvidují soukromí a osobní svobodu. Kruh je vizionářskou sektou, která nesnese nikoho, kdo má jiný názor. Tím připomíná pravověrné komunisty: kdo se nepodřídí, tomu setneme hlavu!

více

Proč pes žere vlastní zvratky

Jedním z pozoruhodných objevů loňského roku je prozaik Pasi Ilmari Jääskeläinen, jehož českému čtenáři představilo nakladatelství Paseka. I když Jääskeläinen v rodném Finsku exceluje především na poli sci-fi literatury, jeho román Literární spolek Laury Sněžné nemá se sci-fi mnoho společného. Je to satirický román s detektivní zápletkou, který si bere na mušku svět dnešní literatury.

více

Andy Warhol o lásce, sexu a frigiditě

Andy Warhol (1928–1987) je legendární postavou popkultury, ikonou, která zrušila hranice mezi „nízkým“ a „vysokým“ uměním, a tvůrcem, jenž definoval pravidla dnešního showbyznysu. Ve své knížce Od A k B a zase zpátky Warhol překvapivě mluví víc o lásce než o umění.

více

Michel Houellebecq: Podvolení aneb svoboda je poznaná nutnost

„Michel Houellebecq je geniální provokatér, mystifikátor, rušitel, komplikovaný člověk. Smysl jeho umění je dráždit,“ řekl o francouzském prozaikovi v rozhovoru pro Lidové noviny režisér Arnaud Desplechin. Dobrým dokladem tohoto tvrzení je Houellebecqův nový román Podvolení, který před několika týdny vyšel česky. Podvolení však nepatří k Houellebecqovým nejlepším prózám. Román má sice provokativní vyznění, ale autor v něm recykluje až příliš mnoho motivů ze svých předchozích knih

více
stránky:  1 | 2 | 3