Film

stránky:  1 | 2

Distant Sky: Nick Cave & Bad Seeds živě v Kodani

Glosa k filmovému záznamu koncertu Nicka Cavea, který se pod názvem Distant Sky promítal 12. dubna 2018 v kinech po celém světě. Je to dokumentární film, který jen tak nezestárne. Nick Cave s kapelou Bad Seeds tu totiž – bez přehánění – podává svůj životní výkon.

více

Filmy roku 2017

Rok 2017 přinesl náročnému divákovi mnoho skvělých filmových zážitků - od drásavých (Čtverec, Zabití posvátného jelena, Městečko Twin Peaks - The Return) přes strhující (Wind River) až po hladivé (Paterson). Zvláštní pozornost zaslouží i maďarské „jateční“ drama O těle a duši, film, v němž se pozoruhodným způsobem kříží ošklivost s krásou a hřejivostí.

více

Filmy roku 2015

Náročnější divák, který ve filmu dává přednost hlubšímu ponoru do psychiky současného člověka před povrchními efekty, v roce 2015 ocenil (pokolikáté už?) především snímky ze severské produkce. Zatímco až dojemně lidské filmy Fúsi a Berani jsou dobrým dokladem stoupající úrovně islandské kinematografie, ve filmech O kuřatech a lidech a Proti přírodě došlo i na velmi černý humor a tragikomickou snahu vyrovnat se s vlastní dospělostí.

více

Filmy roku 2014

Mezi nejpozoruhodnější filmy loňského roku patří Grandhotel Budapešť amerického režiséra Wese Andersona a dramatický příběh z dalekého ruského severu Leviatan, který natočil Andrej Zvjagincev. První překvapí obrazovou vytříbeností a jemným humorem, druhý odvahou při líčení postkomunistických mafiánů.

více

20 000 dní na Zemi: film o člověku, který míří za světlem

Slovy hudebního publicisty Michala Pařízka lze výstižně charakterizovat film o Nicku Caveovi, který měl premiéru na letošním MFF v Karlových Varech a nyní přichází do kin. Film Iaina Forsytha a Janne Pollardové není pro každého: nejenže nezapadá do žádné zavedené žánrové škatulky, ale především vyžaduje určitý stupeň lidské vyzrálosti a nadhledu.

více

CBGB: kolébka punku aneb okrajová muzikální fronta určená gurmánům

Lahůdka pro všechny hudební fanoušky, které uchválila energie tzv. newyorského punku s Patti Smithovou, Iggy Popem, Ramones, Television, Talking Heads a dalšími. Dojemná komedie o majiteli klubu CBGB Hillym Kristalovi, lůzrovi s opravdu širokým srdcem... Film o klubu, kde se účastníci brodí psími výkaly a kde běhají potkani a švábi, ale kde to především neuvěřitelně žije!

více

Přežijí jen milenci jako oslava lásky a tvořivosti

Nový film legendy nezávislého filmu Jima Jarmusche (1953) nazvaný Přežijí jen milenci je na jedné straně melancholickým obrazem odcházející epochy, na druhé přitakáním základním životním hodnotám – lásce a tvořivosti.

více

Filmy roku 2013

Zatímco pozoruhodných českých filmů se v loňském roce moc neurodilo, ve světové produkci je z čeho vybírat. Velká nádhera Paola Sorrentina, Hon Thomase Vinterberga, Pěna dní Michela Gondryho, Hořící keř Agnieszky Holland... velká nádhera!

více

Tady to musí být!

„Tohle jsem vůbec nepochopil. Pochybuju, že je to vůbec možný, aniž bych strávil pět let na fildě,“ napsal k filmu Paola Sorrentina Tady to musí být jeden z diváků na serveru čsfd. K pochopení podobných filmů samozřejmě žádná škola nepomůže: mnohem důležitější je obyčejná lidská zvídavost, vnímavost k osudům druhých a schopnost dívat se na věci kolem sebe bez předsudků. Sorrentinova nedávná road-movie, v níž se zestárlý rocker připomínající Roberta Smithe z The Cure snaží najít sám sebe, má totiž k tuctové produkci hodně daleko.

více

Dějiny filmové hudby: Badalamenti o Lynchovi

Obsáhlé Dějiny filmové hudby jsou v češtině první knihou svého druhu. Téměř šestisetstránková knížka Mervyna Cooka začíná – jak jinak – u němého filmu a končí u minimalismu, elektronické hudby a současného popu. Pokud někoho zajímá především současná hudba, najde tu vedle Johna Williamse podrobné pojednání o Preisnerovi, Nymanovi a dalších minimalistech, zmínku o Vangelisovi, Tangerine Dream a mnohých dalších. Knížka je dotažena téměř až do současnosti: objeví se tu ještě Clint Mansell, ale na Maxe Richtera již nedojde.

více
stránky:  1 | 2