CBGB: kolébka punku aneb okrajová muzikální fronta určená gurmánům

Lahůdka pro všechny hudební fanoušky, které uchválila energie tzv. newyorského punku s Patti Smithovou, Iggy Popem, Ramones, Television, Talking Heads a dalšími. Dojemná komedie o majiteli klubu CBGB Hillym Kristalovi, lůzrovi s opravdu širokým srdcem... Film o klubu, kde se účastníci brodí psími výkaly a kde běhají potkani a švábi, ale kde to především neuvěřitelně žije!

CBGB je film navenek drsný a odvázaný; z jeho nitra však sálá těžko uvěřitelné množství lidského tepla. Stačí si všimnout protagonisty filmu Hillyho Kristala (Alan Rickman), který již dvakrát zkrachoval, ale je to snílek, který se neúspěchem nedá odradit. Touží mít klub, v němž by se hrálo country, bluegrass a blues, ale shodou náhod v okolí klubu rostou doslova jako houby po dešti úplně jiné kapely. Nehrají country, ale zcela novou, původní energickou hudbu na bázi rock´n´rollu, v níž dávají průchod své frustraci. I když proslulé muzikanty ve filmu pochopitelně nahradila spousta mladých herců, hudba je původní: jsou tu melancholičtí Television s naříkavým hlasem Toma Verlaina a charakteristickým kytarovým zvukem, je tu mladičká Patti Smith ohánějící se – jak jinak – básněmi Arthura Rimbauda, mraziví Talking Heads s mírně hysterickým projevem Davida Byrnea, je tu „skandalista“ Iggy Pop, neskutečně arogantní Lou Reed, ale také krásná Debbie Harry, punkový sexsymbol, z něhož se mužům točí hlava... a samozřejmě Ramones, kdo jiný! Krásný okamžik: když Talking Heads spustí svého Psycho Killera, klub ztichne a všichni – včetně Hillyho Kristala – nevěřícně zírají!

Hilly Kristal je z rodu krásných filmových postav: navenek stárnoucí bručoun, uvnitř dobrosrdečný snílek, v podnikání anarchista, jehož před dalším krachem musí téměř násilím zachránit jeho pragmatická dcera... Krásný příklad střetu generací: na jedné straně snílkovství stárnoucích hipíků, na druhé pragmatismus nastupující generace. Díky své nezlomné vizi, ale nakonec i „dohledu“ dcery Hilly Kristal nakonec těch koncertů udělá během let na padesát tisíc a přece jen dojde jakéhosi uznání. „Umění je krušný,“ říká jeden z návštěvníků CBGB a vystihuje tak první roky fungování klubu. Když se Hilly rozhodne, že jednu z kapel – Dead Boys – bude produkovat a dovede ji ke smlouvě s nahrávací společností, neomylně sáhne vedle. Zatímco z mnoha ostatních se stanou uznávané veličiny, Dead Boys skončí na smetišti hudebních dějin.

Režisér Randall Miller k CBGB – jako  biografickému hudebnímu filmu – přistoupil jediným rozumným způsobem: s humorným nadhledem a využitím komiksové vizuality. Film je proto zábavnou podívanou, přitom však působí docela autenticky; je také plný vtipných gagů i situační komiky: když se do neuvěřitelné vřavy v klubu po letech konečně podívá Hillyho matka, jež svými penězi pomohla klub rozjet, odchází překvapivě spokojená, jen hudba jí přijde zbytečně hlučná: „Mám raději Rachmaninova, Hilleli!“ Kouzelná je také postava feťáka Idaha, jemuž na začátku filmu Hilly podá pomocnou ruku. Ano, CBGB je svým způsobem pohádka bez ostrých hran, emotivně podbarvený pohled zpět na jedno z nejkrásnějších období rock´n´rollu: i když je rocková hudba poloviny 70. let sice spojována především s monstrózními turné kapel jako byli Pink Floyd nebo Led Zeppelin, tehdejší počátky newyorského punku v sobě mají neskutečnou dávku bezprostřednosti, energie a chuti k sebevyjádření. CBGB byl v té době domovskou scénou těch nejlepších punkových kapel. A mnoho tehdejších punkerů („břídilů“, jak se jim ve filmu říká) zanechalo v dějinách moderní hudby opravdu významnou stopu.

CBGB: Kolébka punku, režie Randall Miller, USA 2013, 101 minut

 

P.S. Okrajová muzikální fronta určená gurmánům je jedna z variant názvu klubu. Hilly chtěl countryový klub, ale nějak se mu to vymklo z rukou a nevěděl, jak z toho ven – proto začal vtipně improvizovat.

P.P.S. Nejlepší alba kapel, které hrály v počátcích CBGB:

Patti Smith: Horses

Television: Marque Moon

Talking Heads: Talking Heads 77

Ramones: Ramones

Iggy Pop: The Idiot

předchozí článek Všechny články další článek