Pozoruhodné knihy

stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5

Slanina vs.Topinka

Žádná gastronomie, poezie! Dvě navenek velmi podobné knihy, dva stejně staří, ale velmi rozdílní básníci, dvě tváře současné poezie. Probouzení Miloslava Topinky i Bacon 70 Leoše Bacona Slaniny shrnuje to nejlepší, co básníci za svůj život vytvořili. Jsou to knihy, které vycházejí doslova jednou za sedmdesát let.

více

Šedesátá léta očima Andyho Warhola

Warholův Popismus je kronikou newyorské umělecké scény v letech 1960–1969, přelomových let, kdy umění převrátilo svět doslova naruby. Nejplodnější období Warholova života začalo listopadu 1963, kdy si se svou svitou našel na East 47th Street loft a proměnil ho v legendární Factory; skončilo v polovině roku 1968 dvěma průstřely břicha z pistole Valerie Solanasové.

více

Tři truchliví tygři trsají třasák

Pokud si myslíte, že už vás v literatuře nemůže nic překvapit, jste na omylu. Zázraky se dějí! Jedním z nich jsou nepochybně Tři truchliví tygři, monumentální románový kaleidoskop, který kubánský exilový romanopisec Guillermo Cabrera Infante (1929–2005) napsal začátkem 60. let minulého století. Kniha právě vyšla v báječném překladu Anežky Charvátové.

více

Milan Kundera: Všechny své básně za jedinou soulož!

Kunderův Román Život je jinde paradoxně vyšel napřed ve francouzském překladu (1973), poté česky v exilovém nakladatelství 68 Publishers (1979); teprve nyní, celých sedmačtyřicet let po dokončení, vychází v Čechách. Milan Kundera to komentuje slovy: „Navzdory nečekanému úspěchu neztrácel život románu svou melancholii: děl se stále jinde, daleko od své země.“

více

Steinar Bragi: Planina jako ozvučná deska našich myšlenek

Islandský prozaik Steinar Bragi (1975) sice od přelomu tisíciletí vydal již šest románů, ale u nás je – na rozdíl například od Sjóna – zatím neznámý. Jeho Planina je psychologickým románem s výraznými prvky sci-fi a hororu, ale přesto je pevně ukotveným v islandské současnosti. Recenze vyšla v hudebním časopisu Fullmoon.

více

Ladislav Šerý: Nikdy nebylo líp!

Román Ladislava Šerého Nikdy nebylo líp, v podstatě složený z myšlenek jeho předchozích Laserových romancí, vyslechnutých hospodských mouder a překvapivě šťavnatých milostných scén, je neodolatelně přitažlivý, zvlášť pokud je čtenář už alespoň mírně jetý a život mu dal pár pořádných kopanců... Próza zřetelně kunderovského ražení však není jen mrazivě ironická, ale také něžná a vášnivá; kromě toho je i kouzelným hospodským místopisem, v němž ožívá současná „krčemná“ Praha s místy, kde to stále ještě žije. Psáno pro hudební časopis Fullmoon.

více

Sebevražda Édouarda Levého

Francouzský fotograf a spisovatel Édouard Levé (1965–2007) patřil mezi senzitivní umělce, kteří se s přibývajícími léty stále hlouběji nořili do depresivních stavů. Levé za svého života vydal řadu fotografických knih a tři útlé prózy, z nichž nejpodstatnější je Autoportrét. Rukopis čtvrté prózy s výstižným názvem Sebevražda Levé odevzdal nakladateli deset dní před svou smrtí.

více

Haruki Murakami: Muži, kteří nemají ženy

Japonský prozaik Haruki Murakami proslul především svými objemnými romány; jeho povídky byly často skicami k pozdějším románům. Tak je tomu i v případě časopisecky vydaných povídek, které Murakami uspořádal do svazku Muži, kteří nemají ženy. Knížka o mužích, jimž se nedaří udržet si ženu, vrcholí lyrickým žalozpěvem, jímž se prozaik dostává až na samou hranici kýče. No woman, no cry, říká si čtenář a po tváři mu stékají slzy...

více

John Lanchester: Pepys Road, Londýn, L.P. 2008

Román Chceme to, co máte vy anglického prozaika Johna Lanchestera je velmi zdařilou sondou do dnešního multikulturního Londýna. V mikrokosmu londýnské Pepys Road, kam autor umístil svou galerii různorodých postav, jako by byly soustředěny všechny radosti i smutky lidského života. Lanchester píše přímočarým, čtivým stylem a dokáže být vážný i vtipný, dojemný i krutý a hlavně – dokáže se lidem dostat hluboko pod kůži.

více

Krvavé momenty střídají chvíle plné něhy (prózy Philippa Claudela)

Philippe Claudel (1962) patří k nejuznávanějším současným francouzským autorům. I když jako prozaik debutoval až v sedmatřiceti letech, jeho dílo dnes čítá šest románů, sbírku povídek, knihy pro děti, divadelní hru i úspěšné scénáře. Do češtiny byly zatím přeloženy jeho romány Šedé duše, Brodeckova zpráva a novela Vnučka pana Linha. Claudel patří k autorům, kteří nehledají jednoduché pravdy a ve snaze říci pravdu o světě, v němž žijeme, jdou doslova až na dřeň.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5