Pozoruhodné knihy

stránky:  1 | 2 | 3 | 4

V hrudi pták, nebýt klece žeber (poezie Jaroslava Žily)

Ohlédnutí za poezií ostravského básníka a prozaika Jaroslava Žily, jehož život i dílo se v dubnu letošního roku uzavřely. Jaroslav Žila má na svém kontě čtyři básnické sbírky, z nichž nejvyzrálejší je ta poslední s názvem V hrudi pták. V posledních letech se Jaroslav Žila věnoval psaní krátkých próz, které krátce před smrtí shrnul do sbírky Tady nikdo není.

více

Píseň z pytlíku na zvratky

Příběh z pytlíku na zvratky nemá s předchozími Caveovými romány A uzřela oslice anděla a Smrt Zajdy Munroa mnoho společného: je to žánrově těžko zařaditelný text na pomezí deníku, nejosobnějších vzpomínek, uměleckých konfesí a milostné lyriky. Pokud vás zajímá, co se Nicku Caveovi honí v hlavě a jak vznikají jeho písně, knížku určitě oceníte.

více

Svoboda, to bude veselo a krásně

Román Ondřeje Štindla K hranici patří k nejambicióznějším českým prózám loňského roku. Štindl v něm zachycuje senzitivní postavy smýkané dějinami i vlastními omyly. V třídílném románu, který začíná za druhé světové války a končí v Praze blízké budoucnosti, Štindl nejenže zpochybňuje dějinné mýty, ale také zkoumá, jak málo stačí k tomu, aby se člověk na své životní pouti dostal k hranici, odkud již není cesta zpátky.

více

Slanina vs.Topinka

Žádná gastronomie, poezie! Dvě navenek velmi podobné knihy, dva stejně staří, ale velmi rozdílní básníci, dvě tváře současné poezie. Probouzení Miloslava Topinky i Bacon 70 Leoše Bacona Slaniny shrnuje to nejlepší, co básníci za svůj život vytvořili. Jsou to knihy, které vycházejí doslova jednou za sedmdesát let.

více

Šedesátá léta očima Andyho Warhola

Warholův Popismus je kronikou newyorské umělecké scény v letech 1960–1969, přelomových let, kdy umění převrátilo svět doslova naruby. Nejplodnější období Warholova života začalo listopadu 1963, kdy si se svou svitou našel na East 47th Street loft a proměnil ho v legendární Factory; skončilo v polovině roku 1968 dvěma průstřely břicha z pistole Valerie Solanasové.

více

Tři truchliví tygři trsají třasák

Pokud si myslíte, že už vás v literatuře nemůže nic překvapit, jste na omylu. Zázraky se dějí! Jedním z nich jsou nepochybně Tři truchliví tygři, monumentální románový kaleidoskop, který kubánský exilový romanopisec Guillermo Cabrera Infante (1929–2005) napsal začátkem 60. let minulého století. Kniha právě vyšla v báječném překladu Anežky Charvátové.

více

Milan Kundera: Všechny své básně za jedinou soulož!

Kunderův Román Život je jinde paradoxně vyšel napřed ve francouzském překladu (1973), poté česky v exilovém nakladatelství 68 Publishers (1979); teprve nyní, celých sedmačtyřicet let po dokončení, vychází v Čechách. Milan Kundera to komentuje slovy: „Navzdory nečekanému úspěchu neztrácel život románu svou melancholii: děl se stále jinde, daleko od své země.“

více

Steinar Bragi: Planina jako ozvučná deska našich myšlenek

Islandský prozaik Steinar Bragi (1975) sice od přelomu tisíciletí vydal již šest románů, ale u nás je – na rozdíl například od Sjóna – zatím neznámý. Jeho Planina je psychologickým románem s výraznými prvky sci-fi a hororu, ale přesto je pevně ukotveným v islandské současnosti. Recenze vyšla v hudebním časopisu Fullmoon.

více

Ladislav Šerý: Nikdy nebylo líp!

Román Ladislava Šerého Nikdy nebylo líp, v podstatě složený z myšlenek jeho předchozích Laserových romancí, vyslechnutých hospodských mouder a překvapivě šťavnatých milostných scén, je neodolatelně přitažlivý, zvlášť pokud je čtenář už alespoň mírně jetý a život mu dal pár pořádných kopanců... Próza zřetelně kunderovského ražení však není jen mrazivě ironická, ale také něžná a vášnivá; kromě toho je i kouzelným hospodským místopisem, v němž ožívá současná „krčemná“ Praha s místy, kde to stále ještě žije. Psáno pro hudební časopis Fullmoon.

více

Sebevražda Édouarda Levého

Francouzský fotograf a spisovatel Édouard Levé (1965–2007) patřil mezi senzitivní umělce, kteří se s přibývajícími léty stále hlouběji nořili do depresivních stavů. Levé za svého života vydal řadu fotografických knih a tři útlé prózy, z nichž nejpodstatnější je Autoportrét. Rukopis čtvrté prózy s výstižným názvem Sebevražda Levé odevzdal nakladateli deset dní před svou smrtí.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4