Pozoruhodné knihy

stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5

Dva „vážné“ romány Henninga Mankella

Na konci života, po sérii dvanácti detektivních románů s Kurtem Wallanderem, napsal švédský prozaik Henning Mankell tři knihy, jimiž si získal respekt i na poli tzv. vážné literatury: svazek vzpomínkových esejí Pohyblivý písek a romány Italské boty a Švédské holínky.

více

Tohle je o lásce. O globálních klimatických změnách. Atd.

Pouhých sto padesát stran stačí Josefu Pánkovi k tomu, aby načrtl výstižný portrét dnešního světa, vysmál se vyznavačům jednoduchých pravd, postihl šířící se nesvobodu a ještě k tomu napsal křehký milostný příběh, který vzápětí zmizí jako pára nad hrncem. Největší Pánkovou předností je schopnost přesně pojmenovat lidskou hloupost, nesnášenlivost a myšlenkové stereotypy, které se společností šíří jako nákaza.

více

Román jako umění klást otázky

Knihu smíchu a zapomnění začal Milan Kundera psát v roce 1975 v normalizačních Čechách; rozepsaný román dokončil o tři roky později ve Francii, kam se rozhodl natrvalo odejít. Jeho „kniha stesku po Čechách“ vyšla v roce 1979 nejprve ve francouzském překladu, o dva roky později česky v exilovém nakladatelství ´68 Publishers. Český čtenář, který se k exilovému vydání nedostal, tak musel na román čekat bezmála čtyřicet let. Ten před nedávnem vyšel v autorizované, ale upravené verzi; k původní podobě knihy se tak většina čtenářů nedostane.

více

Uvnitř seschlý ořech, navenek záplava barev a plodnosti

Za Alpami je moderní román polemického ražení, který programově odmítá mnoho myšlenkových klišé; je i velmi otevřený v zobrazení sexuálních motivů lidského jednání. Pokud David Zábranský v předchozím Martinu Juhásovi přistoupil k demytizaci první republiky a protifašistického odboje, ve svém novém románu jde až do úplné současnosti. Autor, jenž byl svého času srovnáván s Milanem Kunderou, svůj nový román otevírá tématem emigrace, které tu není důsledkem politických tlaků, ale čistě pragmatického rozhodnutí jít za lepším, svobodnějším životem.

více

Irvine Welsh a jeho exkrementální vize života

Pokud někdo Irvina Welshe po vydání Pohlavních životů siamských dvojčat předčasně pohřbil, měl by zpozornět. Ve Slušné jízdě se autor vrací z Ameriky zpátky do rodného Leithu k postavám známým ze svých starších knih Lepidlo a Porno, a těsně před šedesátkou přímo srší energií a vtipem.

více

Nejlepší lék na smrt je prostě žít dál

Nizozemský prozaik Arnon Grunberg se na výsluní dostal před třiadvaceti lety hned svou prvotinou Modré pondělky; od té doby vydal pod svým jménem jedenáct románů, další dva publikoval pod pseudonymem Marek van der Jagt. Grunbergův nový román Mateřská znaménka, který je pronikavou sondou do duše dnešních lidí, v češtině vychází pouhý rok po vydání v holandském originálu.

více

V hrudi pták, nebýt klece žeber (poezie Jaroslava Žily)

Ohlédnutí za poezií ostravského básníka a prozaika Jaroslava Žily, jehož život i dílo se v dubnu letošního roku uzavřely. Jaroslav Žila má na svém kontě čtyři básnické sbírky, z nichž nejvyzrálejší je ta poslední s názvem V hrudi pták. V posledních letech se Jaroslav Žila věnoval psaní krátkých próz, které krátce před smrtí shrnul do sbírky Tady nikdo není.

více

Píseň z pytlíku na zvratky

Příběh z pytlíku na zvratky nemá s předchozími Caveovými romány A uzřela oslice anděla a Smrt Zajdy Munroa mnoho společného: je to žánrově těžko zařaditelný text na pomezí deníku, nejosobnějších vzpomínek, uměleckých konfesí a milostné lyriky. Pokud vás zajímá, co se Nicku Caveovi honí v hlavě a jak vznikají jeho písně, knížku určitě oceníte.

více

Svoboda, to bude veselo a krásně

Román Ondřeje Štindla K hranici patří k nejambicióznějším českým prózám loňského roku. Štindl v něm zachycuje senzitivní postavy smýkané dějinami i vlastními omyly. V třídílném románu, který začíná za druhé světové války a končí v Praze blízké budoucnosti, Štindl nejenže zpochybňuje dějinné mýty, ale také zkoumá, jak málo stačí k tomu, aby se člověk na své životní pouti dostal k hranici, odkud již není cesta zpátky.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5