Pavel Kolmačka: Na ledviny

Pavel Kolmačka (1962) postupně vyzrál v jednoho z nejlepších básníků střední generace. Už ve své předposlední sbírce Moře (2010) dospěl k velmi osobitému, zhuštěnému vyjadřování bez zbytečných ornamentů; v loňské sbírce nazvané Wittgenstein bije žáka je ještě o něco přímočařejší a drásavější. Přibylo disonantních motivů a introspektivně laděných básní. V nejlepších z nich zkoumá temné stránky své duše –„hada v sobě“.

 

Na ledviny

 

Mlčky se pozoruji: sám sobě uprchlý, před

sebou zcela jistý, v nádražní hospodě při čekání

na zpožděný rychlík, který mne vezme ode

mne do bezpečí. Pokřikuji, rukama rozhazuji,

já to tu dneska platím.

 

V klidu si počkám, až doblábolím,

Až usnu mezi stoly.

 

A než se překročím a zmizím na ulici,

Třikrát kopnu.

 

Mířil jsem do hlavy, do žeber a na ledviny.

 

V básni Na ledviny se Pavel Kolmačka s nečekanou přímočarostí ptá: známe vlastně sami sebe? Kdo se už někdy pořádně opil a v opilosti popral, pohádal nebo se choval obscénně, ví, o čem mluví. Kolmačka s lékárnickou přesností zachycuje okamžik „rozdvojení“, moment, kdy už člověk ví, že začíná být odporný, ale nedokáže přestat, protože je to prostě silnější než on; okamžik, kdy alkohol stoupne do hlavy tak, že už není cesty zpátky. Ten rozeřvaný, špatně artikulující, sebestředný opilec – to jsem opravdu já?

Introspekce, zpytování svědomí a hledání „temných“ stránek v duši  patří ve sbírce Wittgenstein bije žáka k frekventovaným motivům. Vždyť jen hlupák si může myslet, že je dokonalý! V básni Do očí Kolmačka pracuje s podobným – i když ne tak fatálním – rozdvojením vlastní osobnosti. Namísto nesnesitelného rozeřvaného opilce, který si zaslouží trest, je tu věčný skeptik a pochybovač v nás, který nás všude doprovází jako stín. Jak z toho ven? Propadnout pochybám anebo se jim postavit čelem?

Sbírka Pavla Kolmačky Wittgenstein bije žáka je nepochybně jednou z nejpozoruhodnějších básnických sbírek loňského roku.

 

Pavel Kolmačka, Wittgenstein bije žáka, Triáda, Praha 2014, 120 stran

předchozí článek Všechny články další článek