Eva Turnová o alkoholu

Eva Turnová hrávala s DG 307, Hlavsovým Šílenstvím a dalšími kapelami, ale ve známost vešla především jako dlouholetá baskytaristka Plastic People Of The Universe. Nevysychající invencí, velmi osobním tónem i černým humorem už několik let budí pozornost také její pravidelné časopisecké sloupky.

Turnová totiž píše sloupky jako o závod a jen tak tak je stíhá vydávat v knižní podobě ve svém nakladatelství Eturnity: vyšel Turnový háj 1, Turnový háj 2, Turnový háj 3, Turnový háj 4 (pak péčí renomovaného nakladatelství Argo výbor z prvních čtyř svazků pod názvem BE100F) a nakonec Turnový háj 5… A to ještě není všechno, Turnová má kapelu Eturnity, která už před časem vydala jedno album a teď se zase probouzí! Kdo se v tom má vyznat?

Turnové háje jsou pestrou směsicí autobiografických příběhů, bystrých postřehů, myšlenek a názorů, sjednocených osobitým humorem a sebeironií. V řadě svých krátkých próz se Turnová vrací také do svého „divokého“ mládí.  Ve sloupku nazvaném lapidárně Pití výstižně píše o tom, jak se u člověka s postupem let proměňuje vztah k alkoholu. „Na rozdíl od let dávno minulých mám totiž jeho konzumaci naprosto pod kontrolou,“ píše a pak vtipně vyjmenovává své někdejší alkoholické excesy. „Někdy jsem to opravdu přehnala, začala mudrovat a používat příliš mnoho cizích slov,“ říká o své někdejší nárazové zálibě v duchaplnosti.  Ve vtipném návodu, jak zvládnout pití alkoholu, parafrázuje své někdejší alkoholické mudrování a zároveň se jako vystudovaná češtinářka vysmívá všem, kteří svou prázdnotu maskují nadužíváním cizích slov.

Rozhodně je konsekventní u pití nekouřit. Je naprosto validní vypít litr latentní vody a druhy alkoholu střídat co nejkohezněji. Habituální paradigma je nepít nalačno. Samozřejmě se stane, že si dám explicitně jednu dvě skleničky, ale pak si sporadicky objednám nějakou validitku k zakousnutí a průběh je zaručeně imanentní. Je vhodné nepít sám, ale v integraci. Jinak je z večírku zbagatelizované utrum a nezbývá než aplikovat macerát. (Pití, s. 184)

K tomu není co dodat!

 

Eva Turnová, BE100F, Turnový háj, Argo, Praha 2016, 212 stran, výtvarný doprovod Eva Turnová

předchozí článek Všechny články další článek