Dort z muchomůrky červené

Dort z muchomůrky červené

barevné klobouky tří dospělých muchomůrek
2 a půl sklenice moučkového cukru
5 žloutků
kostka másla
citrón
dvě lžíce rumu

Klobouky pokropíme rumem. Žloutky utřeme s máslem a se dvěma sklenicemi práškového cukru. Přidáme nadrobno nakrájenou citrónovou kůru. Náplň vložíme do klobouků. Červený kropenatý vršek dortu polijeme polevou ze zbytku cukru a citrónové šťávy.

Jíme pomalu.

Čekáme.

(Poznámka: Pokud Vám dort nebude chutnat, stěžujte si u autorky)

 

Recept pochází z pozoruhodné, mnohovrstevnaté prózy Olgy Tokarczukové Denní dům, noční dům. Dramatizaci románu od Renaty Putzlacher-Buchtové s úspěchem uvádí Slovácké divadlo z Uherského Hradiště.

Denní dům, noční dům je pozoruhodný nejen myšlenkově, ale také formálně. Originalita Tokarczukové je zmiňována i v doslovu ke knize: „ V tomto podivném ne-románu se mísí různorodé stylistiky: epická, autobiografická a esejistická. Kritikové Janusz Klejnocki a Przemyslaw Czapliński přirovnávají Denní dům, noční dům k novému, modernímu typu silva rerum, což latinsky znamená les různých věcí. Ve staropolských dobách se tak říkalo domácím kronikám, rukopisným knihám, v nichž hospodář zaznamenával významné rodinné i politické události, domácí účty, heraldické poznámky, útržky náboženské poezie i osvědčené recepty….“.

 

(Olga Tokarczuková, Denní dům, noční dům, překlad Petr Vidlák, Host, 2002).

Všechny články další článek