Básně chorého muže z Vídně

Básnická sbírka vídeňského básníka Christiana Futschera Květy krve vyšla v roce 2010 v nakladatelství Petr Štengl. Knížka, která představuje několikrát oceněného – ale u nás dosud neznámého – rakouského básníka, má sice pouhých 48 stran, ale silný dojem to nijak nekazí. Futscher je básník přímočarého stylu s vyhraněným smyslem pro černý humor.

 

SCHVÁLNOSTÍ K RADOSTI

 

Z čiré schválnosti

Jsem pánovi nastavil nohu

Načež zakopl

A natáhl se jak dlouhý tak široký

Musel jsem se smát

Načež pán ještě vleže

Vytáhl bouchačku

A našil mi pár kulek do hlavy –

Od té doby žiji

S pár dírami v hlavě

Jimiž někdy krásně

Vítr pohvizduje

 

Christian Futscher (1960) studoval germanistiku v Salcburku, od roku 1987 žije ve Vídni. Kromě řady básnických sbírek je i autorem próz a řady prací pro rozhlas. Jeho sbírka Květy krve (Die Blumen des Blutes, 2009) s výmluvným podtitulem Básně chorého muže z Vídně byly na český knižní trh uvedeny slovy: „Hlavní postavou a vypravěčem je duševně chorý muž, který básně píše krví. Ovšem nikoli svou. Literární postava dovádí autobiografický princip ad absurdum…“. Ano, Futscher je ve své dekadentně laděné sbírce skutečně fascinovaný krví a smrtí, ale pozornějšímu čtenáři neunikne jeho humorná nadsázka. Pomocí bizarní stylizace do pravdomluvného devianta se Futscher vyjadřuje ke světu plnému násilí a se čtenářem hraje rafinovanou hru na pravdu. Jeden z čtenářů v reakci na nedůvěřivou recenzi Květů krve trefně poznamenal, že Futscher je úplně normální: v mrazáku nemá žádná torza lidských těl, ale nanejvýš rybí prsty koupené v samoobsluze.

 

V MLZE

 

Je to zvláštní

Se v mlze procházet po lese

Stromy vypadají

V mlze docela jinak

A hele

Co to je?

Na větvi visí muž

Smyčku kolem krku

V mlze

Má úcta

Nechám ho viset

Vypadá pěkně

Jak tu visí

V mlze

V lese

Na větvi

Nechám ho viset

Aby ho viděli i ostatní

 

Christian Futscher, Květy krve, Básně chorého muže z Vídně, překlad Ondřej Buddeus, Nakladatelství Petr Štengl, Praha 2010.

Všechny články další článek