Komentované výpisky z četby

stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Eva Turnová o alkoholu

Eva Turnová hrávala s DG 307, Hlavsovým Šílenstvím a dalšími kapelami, ale ve známost vešla především jako dlouholetá baskytaristka Plastic People Of The Universe. Nevysychající invencí, velmi osobním tónem i černým humorem už několik let budí pozornost také její pravidelné časopisecké sloupky.

více

Atentát na Andyho Warhola

Ve své vzpomínkové knize Popismus, která skvělým způsobem zachycuje newyorskou uměleckou scénu v 60. letech, Andy Warhol popisuje atentát, který na něj 3. června 1968 spáchala feministka Valerie Solanasová. Epizoda, která ho téměř stála život, je dalším dokladem toho, jak proměnila „zlatá“ kulturní dekáda: stačilo několik let a všeobjímající láska přešla v násilí.

více

Guillermo Cabrera Infante: Zpívala bolera

Estrella Rodríguezová alias Hvězda z románového kaleidoskopu z předcastrovské Kuby Tři Truchliví tygři má svůj věrný předobraz v kubánské zpěvačce Freddy (1933–1961), jejíž sláva se prudce rozhořela a poté rychle vyhasla. Cabrera Infante jí v románu věnuje tragikomickou dějovou linii nazvanou Zpívala bolera. Jeho text na pomezí skutečnosti, alkoholového opojení a snu je dojemný i krutý zároveň.

více

Čtenář z vlaku v 6.27

Pozoruhodné: románová prvotina téměř neznámého francouzského autora Jeana-Paula Didierlaurenta, dostala hned po vydání sedm (!) francouzských literárních cen. Ještě pozoruhodnější: autorská práva na Čtenáře z vlaku v 6.27 byla ještě před vydáním knihy prodána do pětadvaceti (!) zemí světa. Je to literární událost anebo další z obratných marketingových tahů, které mají rozhýbat knižní trh?

více

Mo Jen o alkoholu

Čínský prozaik Mo Jen, nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 2012, ve svém satirickém románu Země alkoholu podává nelítostný obraz odvrácené strany komunistické Číny. Román, který Mo Jen začal psát v roce 1989 a který vyšel v Číně v roce 1993, ani po dvaceti letech neztratil svou sílu. Je to veskrze moderní próza, v níž se mísí realita s fantazií, něha s krutostí a humor s tragikou.

více

Michel Houellebecq o literatuře

Nový román Michela Houellebecqua Podvolení se sice odehrává v nedaleké budoucnosti a jeho hlavním tématem je islamizace západní společnosti, ale hlavní postava prózy, literární historik z pařížské Sorbonny François, je postava zcela současná. François nejenže s příznačným cynismem glosuje univerzitní život, ale dokáže výstižně zformulovat, proč má i v dnešní době smysl číst.

více

Tom Robbins: Jak jsem našel svůj literární hlas

Tom Robbins – asi nejbláznivější americký romanopisec minulých desetiletí – svou literární dráhu završil ve dvaaosmdesáti letech jiskřivou knihou vzpomínek Tibetský broskvový koláč. Autor trojice nezapomenutelných románů Další dálniční atrakce, I na kovbojky občas padne smutek a Parfém bláznivého tance má zážitků, vtipu i dobré nálady stále na rozdávání. V knížce vzpomíná i na chvíli, kdy „našel“ svůj nenapodobitelný styl.

více

Boris Razon v říši divů

Román Palladium francouzského novináře Borise Razona vzbudil hned po vydání protichůdné reakce: pro někoho je to jeden z vrcholů současné prózy, pro jiného naprostá grafomanie. V každém případě však Boris Razon napsal originální román, v němž se kříží prvky dokumentu s bezbřehou fantazií Alenky v říši divů.

více

Marek Šindelka: dospívání jako neustálý problém s tělem

Čtvrtá knížka Marka Šindelky Mapa Anny patří k vrcholům současné české prózy; soubor povídek, z nichž ty nejrozsáhlejší – Mapa Anny, Architekt a Reality – jsou již předstupněm románu, je nelichotivým obrazem naší současnosti. Šindelka je mimořádně citlivý umělec a pozorovatel života. Jeho analýzy mezilidských vztahů jsou přesně zacílené, nelítostné a někdy až kruté.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6