Hrdinové našich dnů (1): úděsný ajťák Mollwitz

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Jako první v pořadí úděsný ajťák Mollwitz z románu německého prozaika Daniela Kehlmanna Sláva

Každý, kdo čte současnou prózu, velmi dobře ví, že citlivě reflektuje proměny společnosti – a ta se díky prudkému rozšíření počítačů a následně internetu v posledních dvaceti letech proměnila mnohem víc než za dlouhá desetiletí předtím. V souvislosti s tím se změnil nejen její jazyk a styl, ale hlavně se objevila nová témata (ztráta identity, hackerství) a noví „hrdinové“ (ajťáci, hackeři, lidé závislí na internetu). Dobrým příkladem může být Mollwitz z povídky Příspěvek k debatě z Kehlmannovy Slávy. Krátké nahlédnutí do duše člověka, který je závislý na diskusních fórech, stačí ke zjištění, že jediným smyslem jeho života je „někomu to natřít“. Ukázka je pozoruhodná i z jazykového hlediska – na Příspěvku k debatě se překladatel Tomáš Dimter musel doslova vyřádit.   

Dopředu hlásim, že sem ohromnej hardkorovej fanda tohohle fóra. Fakt hustý. Normální týpci jako já a ty, co se vysmívaj prominentům a vykládaj vo tom: cool, vymazlený, zajímavý pro každýho, a navíc to má kontrolní funkci, aby věděli, že jsou skenovaný a nemůžou se předvádět jako bůhvíco. Chtěl sem tady postovat už dávno, ale vo čem? Jenže pak minulej víkend, a hned hafo.

Stručně k předcházejícím událostem. (Můj život byl poslední dobou hafo zmatenej, jenže s tím se člověk musí vyrovnat, jsou prostě takový nebo makový chvíle, jin a jang, a pro freaky, co vo tom nikdy nic neslyšeli: To je filozofie!) Moje uživatelský jméno mollwitt znáte z jinejch fór. Postuju hodně na supermovies, na večerních zprávách, literature4you a na diskusních stránkách, a i když vidím bloggery, co melou bulšit, nedržím se zpátky. Vždycky username mollwitt. V reálným (skutečným) lajfu je mi kolem třiceti, sem hodně vysokej, plnoštíhlej. Přes tejden nosím kravatu, kancelářskej tlak, ptákovina kvůli vydělávání škváry, dyk ste na tom stejně. Musí to tak bejt, aby člověk mohl realizovat svůj lajfsenz. V mým případě psát analýzy, sledovat a debatovat: příspěvky vo kultuře, společnosti a politice.

Dělám na centrále mobilní telekomunikační společnosti a sedím v kanclu s Lobenmeierem, kterýho nesnáším, jak eště nikdy nikdo nikoho nesnášel, na to vemte jed. Přál bych mu, ať zhebne, a kdyby bylo něco horšího, pak bych mu to přál místo smrti, a kdyby bylo ještě něco horšího, pak přesně tohle místo tamtoho. Rozumí se samo sebou, že ten chlap je taky bossovým oblíbencem, dennodenně přesnej jak hodinky, furt pilnej, a dokud sedí za stolem, jenom hákuje a přestane, jen aby po mně hodil vokem a řekl něco jako: „To už jsi zase na internetu?“ Někdy vyskočí, obejde můj stůl a chce mi brejlit na green, jenže já sem dost rychlej a vždycky to včas zavřu. Jen jednou jsem musel akutně na restroom a nechal sem omylem otevřenejch pár voken, a když sem se vrátil, smajlil se na mě z mojí židle. Přísahám, kdyby pořád nechodil do fitka, okamžitě bych mu jednu ubalil. (s. 92)

Mollwitz může navenek připomenout hackera s přezdívkou Plague z knihy Stiega Larssona Dívka, která si hrála s ohněm. Na rozdíl od něj však není stárnoucí, obtloustlý a poživačný Mollwitz, který i ve čtyřiceti stále žije se svou matkou, tak zručný; i když pracuje ve velké telekomunikační společnosti, veškerý volný – a pokud možno i pracovní – čas tráví útočením na internetu. I proto je jeho život souhrnem (nepřiznaných) životních proher a katastrof.

Po vydání pseudohistorického románu Vyměřování světa se z Daniela Kehlmanna stala spisovatelská hvězda: jeho nejnovější román v devíti povídkách nazvaný Sláva si v Německu koupilo rekordních 300 tisíc čtenářů. I když Sláva dokládá Kehlmannovu mimořádnou řemeslnou zručnost i myšlenkovou průbojnost, ve svém celku působí spíš jako zdařilé stylistické cvičení.

 

Daniel Kehlmann, Sláva, román v devíti povídkách, přeložil Tomáš Dimter, Mladá fronta, Praha 2009

předchozí článek Všechny články další článek