Hrdinové našich dnů

stránky:  1 | 2

Hrdinové našich dnů (14.): Nebožtík Ondřeje Horáka

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Štěpán Hrdina z novely Ondřeje Horáka Nebožtík je zdařilým portrétem sebestředného pseudoumělce, který je povrchní až hrůza, ale za každou cenu chce být „cool“.

více

Hrdinové našich dnů (13): Grunbergova Gstaadská zrůda

Kontroverzní nizozemský prozaik Arnon Grunberg (1971) si donedávna liboval i v mystifikacích: než se to provalilo, paralelně vydával knihy i pod pseudonymem Mark van der Jagt. Kromě do češtiny dosud nepřeložených Dějin mé plešatosti tak původně vyšel i jeho zatím poslední román Gstaad, který je velmi pozoruhodnou metaforou dnešního světa.

více

Hrdinové našich dnů (12): Welshův zhýralý policista Bruce Robertson

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Bruce Robertson z Welshovy Špíny je jednou z nejzhýralejších postav současné prózy. Zkorumpovaný policista závislý na drogách, alkoholu a sexu, navíc s velmi negativní genetickou zátěží…

více

Hrdinové našich dnů (12): Joni & Aaron z Buwaldova románu Bonita Avenue

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Prohnaná manipulátorka Joni, která se chce za každou cenu dostat „nahoru“, a nejistý, duševně labilní Aaron, jenž je zcela v její moci: pár z románu Petera Buwaldy Bonita Avenue.

více

Hrdinové našich dnů (11): Intrikán Ambrož Bernard z Bartůňkových Dezertérů

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Manipulátor a intrikán Ambrož Bernard z románu Dezertéři, který po více než dvacetileté odmlce vydal Petr Bartůněk, někdejší autor pozoruhodných próz Slavnostní odhalení sochy a Páternoster.

více

Hrdinové našich dnů (10.): Obtloustlý mimoň Oskar Wajd

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Jako další tragická ústřední postava Krátkého, leč divuplného života Oskara Wajda, znamenitého románu, za nějž Junot Díaz dostal Pulitzerovu cenu.

více

Hrdinové našich dnů (8.): Potvory Sylwie Chutnikové

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Halina Břitva a Celina Rána z románu polské prozaičky Sylwie Chutnikové Potvory. Thelma a Louise po polsku.

více

Hrdinové našich dnů (7): Tatrman z Bigasovy Cochcárny

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Poživačný a mimořádně arogantní soudce Petr Man z prózy Jiřího Bigase Cochcárna je příkladem člověka, který nedokázal odolat svodům a nástrahám „nové“ doby.

více

Hrdinové našich dnů (6): Rudišův „analogovej“ Vandam

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Stárnoucí Vandam z Rudišovy Národní třídy je příkladem primitiva, jenž před zdravým rozumem preferuje svaly a „silová“ řešení.

více
stránky:  1 | 2