Zajímavé nahrávky

Priessnitz pro starší a pokročilé

Legendární jesenická kapela Priessnitz po desetileté odmlce vydala nové album Beztíže a zároveň ohlásila konec svého působení na české rockové scéně. K tomu si nemohla vybrat lepší okamžik: Beztíže je totiž nejvyrovnanějším a nejvyzrálejším albem kapely.

více

Nick Cave: Skeleton Tree jako hledání ztracené rovnováhy

Zamyšlení nad novým albem Nicka Cavea & The Bad Seeds Skeleton Tree, v jehož skladbách se skrývá mučivá bolest ze ztráty patnáctiletého syna Arthura. Vydání alba, jež je vedle dvacet let staré nahrávky The Boatman´s Call Caveovou nejosobnější – a také nejtklivější – nahrávkou, předcházela celosvětová premiéra filmu One More Time with Feelin.

více

Mezi mužem a ženou, nebem a zemí, popem a avantgardou

Původem britská zpěvačka Anohni patří mezi nejpozoruhodnější postavy současné hudební scény. Po šesti albech se skupinou Antony and the Johnsons, v níž vystupovala jako frontman Antony Hegarty, vydala sólové album Hopelessness. Zároveň se změnou identity se změnil i její hudební styl: Hopelessness má zcela současný elektronický zvuk i mnohem přímočařejší texty písní.

více

Laco Deczi: Forever Again (1.& 2.)

Sedmasedmdesátiletý trumpetista Laco Deczi, který žije už téměř třicet v New Yorku, má pořád energie na rozdávání. Potvrzují to nejen pravidelná jarní a podzimní turné po Čechách a Slovensku, ale i množství vydaných nahrávek. Tou poslední je kompilace nejlepších skladeb, které se svou Celulou nahrál. CD nazvané Laco Deczi – Collection je pestré a ukazuje hned několik Decziho hudebních tváří.

více

Nahrávky roku 2013

Opravdu má moderní hudba to nejlepší za sebou? Celá řada zdařilých alb z roku 2013 mluví o opaku: Moderat II, Daft Punk, Boards Of Canada, Nick Cave, Kurt Vile, John Grant a mnozí další...

více

Nahrávky roku 2012

V roce 2012 vydala nová alba celá řada písničkářů, kteří jsou již považováni za klasiky svého žánru. Namátkou zmiňme Boba Dylana s albem Tempest, Patti Smith s albem Banga, Leonarda Cohena s Old Ideas nebo Johna Calea s Shifty Adventures in Nookie Wood. Když připočteme znamenitá alba "letitých" kapel Tindersticks a Lambchop, můžeme nám rok 2012 na světové scéně připadat jako rok nové mízy klasiků. Na české scéně došlo k jinému pozoruhodnému jevu: vyrojilo se hned několik intimních písničkových alb s velmi současným zvukem, v němž se zcela přirozeně mísí akustické nástroje s elektronikou.

více

Temná energie Zoly Jesus

Americká zpěvačka Zola Jesus, která na sebe upozornila spoluprací s francouzskými M83 a britskými Orbital, má na svém kontě – kromě několika EP desek – tři rychle za sebou vydaná alba. Poslední, vyzrálé a zdravě sebevědomé album Conatus (2011), je dokladem jejího přerodu v písničkářku na pomezí rocku a elektronického popu.

více

Hudba jako hra: zvuková alchymie Paula Kalkbrennera

Paul Kalkbrenner je považován za jednoho z nejlepších současných DJ´s. Bývá řazen hned do několika odnoží techna zároveň. Na jeho skladby se dá tancovat, mohou sloužit i jako kulisa. Jeho alba jsou však tak dobrá, že náročného posluchače potěší i při soustředěném „domácím“ poslechu.

více

Návrat do Café del Mar

Návrat o patnáct, dvacet let zpátky na ostrov Ibiza, do kavárny, kde jako rezidentní DJ pracoval José Padilla. Šestice nahrávek, které jsou i po letech překvapivě svěží. Pozoruhodná směs ambientní elektroniky, španělských rytmů a jazzu.

více

Nahrávky roku 2011

Rok 2011 byl na pozoruhodné nahrávky opravdu bohatý. Jak však z toho množství vybrat jednu jedinou? Nezbývá než dát řadu skvělých desek stranou: třeba Seven Seas Avishaie Cohena, Devil´s Walk Apparata nebo The Kings Of Limbs Radiohead.

více