Písně a jejich texty (1.): Za deset 10 už nejede nic

Písnička Vlasty Redla z jeho nejlepší desky O kolo zpět. Vzpomínka na svobodně nesvobodná léta, zpověď dítěte svého věku, óda na volnost a nevázanost mládí.

Tuhle písničku mám opravdu rád. Žádná silná melodie, jen vemlouvavý refrén. Navenek opilecko-surrealistický slepenec slov, při podrobnějším zkoumání mnohovrstevnatá reminiscence.

 

Stopnu si auto co zajíždí na přehradu

Pomůžu vyložit dynamit v kamenolomu

Pozdravím muže co jsou tu za velezradu

Text vychází z přesně lokalizovaného autobiografického zážitku. Vlasta Redl tehdy žil ve Valašském Meziříčí, odkud to bylo kousek na přehradu Bystřička, cíle trampů, výletníků, ale i pěkných žen. („Jezdila jsem tam jako dítě celé roky s rodiči, byly to mě nejkrásnější dovolené, jenže teď asi třetím rokem přijedem s dětmi a večer jedem domů, už to není, co to bývalo; …je tam skutečně nádherně a toho úpadku je velká škoda!“, píše v internetové diskusi jistá čtenářka a má nejspíš pravdu; na druhé straně však mnoho našich zážitků z dětství s postupem doby dostává romantický nádech něčeho krásného, co se už nikdy nevrátí). Pokud jde o kamenolom, s velkou pravděpodobností jde o nedaleký Klenov. I když to pro vyznění písně není úplně důležité, zkusme kromě místa odhadnout i čas.

Na dece na pláži vybalím Kamile kde teďka hrajem

O něco dále je ještě důležitější zmínka:

Jsem hvězda a do první desky to mám deset let

Mladý muzikant, který už sice porůznu hraje, ale do první nahrávky to má ještě deset let. Rád se svým hraním pochlubí, protože na muzikanty holky letí. Vlasta Redl si tu dělá legraci sám ze sebe, protože ta mladická pýcha je z nadhledu let přece jen směšná.

První nahrávkou, na které se Vlasta Redl podílel, bylo LP Dohrála hudba skupiny AG Flek z roku 1989; o rok později vydal sólové album Na výletě. Za deset 10 je vzpomínkou na přelom 70. a 80. let. Redlovi – pokud se nepletu, tehdy se tak ještě nejmenoval, příjmení „Redl“ si zvolil až po svatbě –  bylo v té době, kdy dívky ještě chodily „naboso“, dvacet let.

Kerouac Turgeněv Baudelaire Jan Pavel II.

Když je člověku dvacet („Chce se mu hnusem zvracet,“ napsal Egon Bondy a jeho text využili Plastic People na své první desce, ale Vlasta Redl měl ve dvaceti pocity úplně jiné) a je vnímavý, dokáže bez předsudků vstřebat obrovské množství různých vlivů; i když má v hlavě z toho všeho „guláš“, později už to tak dobře – z různých důvodů – nedokáže. Začíná se uzavírat, mít předsudky, jiné názory ho znervózňují. Tady jsou zmíněny literární vlivy, od klasiky, přes „prokleté“ básníky až po beatniky. Výčet vlivů pokračuje podivně znějícími verši:

Přespolní vandrák vaří se zelím Led

Hej půjč mu to pádlo ať dá dítě v čase

Kdo tu dobu neprožil, asi zatápe. Je to odkaz na dvě modly všech bigbíťáků 70. let: první byla zcela mimořádná a škatulkám se vymykající kapela Led Zeppelin (tvořící v letech 1968-1980, s kytarou Jimmyho Page rozechvělou thereminem, kňouravým hlasem Roberta Planta a neskutečně důrazným bubeníkem Johnem Bonhamem), druhou hardrockoví Deep Purple s přelomovou nahrávkou Deep Purple In Rock z roku 1970. Desetiminutovou skladbu Child In Time (naše „dítě v čase“) z této desky už kapela umělecky nepřekonala; větší úspěch však měl o dva roky mladší Smoke On The Water.

V noci mi Martina vyzradí vojenské tajemství

Hlavního stanu Armády spásy

Je vdaná a večer vrací se z Bystřice zpět

 A ráno mi Gábina s Vlaďkou rozčešou vlasy

A než vypijem snídani je devět čtyřicet pět

Za deset 10 už nejede nic

Kdo něco podobného prožil, snadno porozumí. Pět dní naprosté svobody v době, kdy se nežilo snadno, ale byli jsme tak mladí, že nám to tak nepřipadalo. Pět dní, kdy čas plynul rychleji než na hodinkách, kdy jsme ještě nepropadali skepsi a všechny ženy mám připadaly příjemné a žádoucí. Kdy to vlastně bylo?

Na desce Vlasta Redl o kolo zpět je pozoruhodných textů mnohem víc. Jsou součástí křehké kolekce intimních písní s jemnými folklórními názvuky. Proč ta deska zní i po patnácti letech tak svěže? Protože Vlasta Redl se zdárně vyhýbá vcelku obvyklým klišé folkové muziky –  nesnaží se být za každou cenu vtipný, nemudruje a nemoralizuje.

(Celý text písně najdete v archivu textů na stránce www.redl.cz)

Všechny články další článek