Nahrávky roku 2017

Four Tet: New Energy

Jednu z nejlepších nahrávek loňského roku vydal Kieran Hebden alias Four Tet pod příznačným názvem New Energy. Hebden se na poli elektronické hudby pohybuje už celých osmnáct let od chvíle, kdy v roce 1999 vydal své první album Dialogue; dnes jich má na kontě více než deset. New Energy patří k jeho nejlibozvučnějším a nejpřístupnějším nahrávkám. Vytvořit radostné a zvukomalebné album, které není pozérské ani hloupé, není v dnešní době vůbec obvyklé.   

Lusine: Sensorimotor

Jeff McIlwain, který vystupuje a nahrává pod názvem Lusine, je podobný „případ“ jako výše zmíněný Hebden; na scéně je taktéž od roku 1999 a na kontě má také desítku alb; má však větší sklon k experimentování a jeho hudba je o něco méně libozvučná. Poslední tři alba Lusine jsou založena na kontrastu monotónních techno tracků a líbivých písní s ženským vokálem. Na albu Sonsorimotor McIlwain nespolupracoval jen se svou ženou Sarah; ve dvou jímavých písních dal prostor zpěvačce s krásným hlasem Vilje Larjosto, v další se objevil americký alternativní písničkář Benoît Pioulard.

 

Kid Koala & Emiliana Torrini: Music to Draw To: Satellite

Nové album Erica Sana alias Kida Koaly Music to Draw To: Satellite je v autorově tvorbě nečekaným úkrokem stranou ke křehké, ambientní hudbě. Koalovou tvůrčí partnerkou se stala známá islandská písničkářka Emiliana Torrini. Výsledkem je experimentální album, na němž se křehké písně s krásným zpěvaččiným hlasem střídají s Koalovými těžko uchopitelnými zvukovými plochami. Music to Draw To: Satellite je posluchačsky náročným albem, založeném na kontrastu chladu a vřelosti.

 

St. Vincent: Masseduction

Loňské album Annie Clark alias St. Vincent není třeba podrobně rozebírat; napsáno toho o něm bylo dost. St. Vincent si na Masseduction sice udržela laťku, kterou si nasadila před třemi lety svým průlomovým eponymním albem, ale výsledek je přece jen o něco posluchačsky vstřícnější. Podíl na tom má především producent Jack Antonoff, který St. Vincent jednoznačně nasměroval do popových vod.

 

Charlotte Gainsbourg: Rest

I když páté album francouzské herečky a zpěvačky začíná pomalými melancholickými skladbami o smrti blízkých lidí, jeho zvuk se postupně zahušťuje a sílí. Hudbu k většině (sedm z jedenácti, na dalších dvou se podílel) napsal francouzský producent Sebastian Akcholé, jednou překvapivě přispěl i Paul McCartney), texty si zpěvačka napsala sama. Rest je barevné a mnohotvárné album; rozvernost a říz řady skladeb na něm kontrastuje se zpěvaččinými „vážnými“ texty. Přes současný zvuk v sobě písně pořád mají příchuť francouzského šansonu – a nejen proto, že většinu z nich zpívá Charlotte Gainsbourg ve svém rodném jazyce. 

 

Portico Quartet: Art in the Age of Automation

Páté album britského Portico Quartetu sází na libozvučnost; je to veskrze pozitivní nahrávka bez větších disonancí a i přehnaného exhibicionismu hráčů. Portico Quartet je nejsoučasnější podobou tzv. fusion music. Jejich fúze však v sobě kromě jazzu, rocku a world music čerpá i z minimalismu a současné elektroniky. Teskným saxofonem v pomalejších skladbách může Portico Quartet připomenout Jana Garbarka a další muzikanty z mnichovského labelu ECM. Pozoruhodné je, že hudba kvartetu hraje na posluchačovy city, ale ke kýči má daleko.   

 

Clarinet Factory: Meadows

Clarinet Factory jsou jednou z nejoriginálnějších českých kapel současnosti. I když jejich hudba je fúzí mnoha stylů (minimalismu, současné vážné hudby, jazzu, folklóru a elektroniky), jejím nejdůležitějším prvkem je hravost. Členové kvartetu klarinetistů se svou hudbou dobře baví a radost a dobrou náladu přenášejí i na své posluchače; pro živá vystoupení to platí dvojnásob. Zvuk nového alba Meadows zajímavým způsobem obohatila přítomnost dívčího folklórního souboru Grúnik; nechybí tu samozřejmě ani neodolatelně „staromilské“ písně člena souboru a zpěváka Vojtěcha Nýdla.

 

Mezi další zajímavé nahrávky z české a slovenské scény patří druhé album skupiny Kalle Saffron Hills, jeho slovenský pendant Hmota od dua Tante Elze a nový projekt Jakuba Königa alias Kittchena nazvaný Zvíře jménem podzim.

předchozí článek Všechny články další článek