Na hranici kýče (23): Distant Sky

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Jako další v pořadí až nadpozemsky krásná píseň Distant Sky (Vzdálené nebe) z alba Nicka Cavea & The Bad Seeds Skeleton Tree. Píseň z osvědčené tvůrčí dílny Nick Cave / Warren Ellis je nepochybným emocionálním vrcholem alba. Zatímco předchozí skladby na albu různým způsobem reflektovaly bolest ze ztráty blízkého člověka,  Distant Sky je předělem, který na rozdíl od nich nevyjadřuje zoufalství, ale smíření a vyrovnání. Přizváním uznávané dánské sopranistky Else Torp vznikl jeden z nejemotivnějších duetů v historii moderní hudby. Nick Cave se během skladby s Else Thorp dvakrát vystřídají: zatímco Cave se v osobním textu loučí s milovaným člověkem, Else Thorp je andělem, který ho při nanebevstoupení vyprovází.

(Nick Cave:)

Pojďme teď, má jediná opravdová lásko

Zavolejte doktora, odpojte přístroje

Můžeme se vydat na cestu ke vzdálenému nebi

Vyhlížet slunce a sledovat, jak vychází v tvých očích

 

(Else Torp:)

Pojďme teď, můj milý druhu

Vydejme se ke vzdálenému nebi

Vyhlížet slunce a sledovat, jak vychází

Sledovat, jak vychází, vychází v tvých očích

 

V písni se mísí bolest s krásou stejně jako zoufalost s nadějí. Silným emocím v textu odpovídá až pastorálně harmonické ladění písně, v níž dominující hlasy obou zpěváků obklopují zvuky varhan, zvonků, táhlých smyčců a vibrafonu. Působivost písně vychází i z kontrastu mužského a ženského hlasu. Zatímco hlas Else Thorp je doslova andělský, Nick Cave zpívá sice procítěně, ale velmi civilně; na konci druhé sloky mu hlas z přebytku emocí selhává.

(Nick Cave:)

Říkali nám, že nás bohové přežijí

Říkali nám, že nás naše sny přežijí

Říkali nám, že nás bohové přežijí

Ale lhali

 

(Else Torp:)

Pojďme teď, můj milý druhu

Vydejme se ke vzdálenému nebi

Brzy budou k nebi stoupat, stoupat děti

To není pro naše oči

 

Pětiapůlminutová Distant Sky patří i k nejsvětlejším okamžikům filmu One More Time with Feeling, který předcházel vydání alba Skeleton Tree. Píseň Distant Sky není nic pro cyniky a okoralé duše; citlivý posluchač však při jejím poslechu prochází mimořádně silnou katarzí.

 

Album:

Nick Cave & The Bad Seeds, Skeleton Tree, Bad Seeds Ltd. 2016

Píseň:

Distant Sky, autoři Nick Cave/Warren Ellis, zpívá Nick Cave & Elise Thorp, 5:36

předchozí článek Všechny články další článek