Na hranici kýče (2): Come Inside

Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Jako druhá v pořadí zahloubaná, niterná a zvukově mimořádně krásná písnička britských Tindersticks z jejich devátého studiového alba The Something Rain: Come Inside.

Pokud pominu závěrečnou instrumentálku Goodbye Joe, je téměř osmiminutová píseň Come Inside nejkřehčí a nejniternější skladbou alba The Something Rain. Je tak křehká, že ji při méně soustředěném poslechu možná i přeslechnete. Při opravdu pozorném poslechu však zjistíte, že je to písnička dotažená do těch nejmenších detailů, precizně vybroušený diamant.

Píseň Come Inside, jíž dominuje krásný, mírně archaický zvuk fender piana, má tři části. Začíná jako křehký, jazzový recitativ. Nejdřív se ozve piano, basa a tlumené bicí nástroje, pak se přidá rozechvělý hlas Stuarta A. Staplese. Zpěvák svůj niterný, sedmiveršový text zopakuje dvakrát a přichází prostřední ryze instrumentální část: ozve triangl, Staples se stáhne do pozadí a zdálky „přilétají“ smyčce. Třetí část je dojímavou syntézou předchozích: Staplese doprovází sbor i smyčce, přidává se kytara a hudba nabývá na intenzitě. Pak se Staples opět stáhne do pozadí a písničku „táhne“ sbor – ááa-ááa, áá-a – jako by kdesi v dáli zkoušel Sbor Lubomíra Pánka. Na začátku sedmé minuty převezme roli sólisty saxofon, který písničku dovede až do  působivého fade outu.  

Tindersticks už na hudební scéně působí celých dvacet let. Za tu dobu se několikrát rozešli a zase dali dohromady: nahráli celkem devět pozoruhodných alb. Skupina, která se vymyká žánrům a škatulkám, sice s výjimkou počátečního období nikdy nebyla na špici hitparád, ale má svou věrnou a docela početnou suitu příznivců. Problém Tindersticks je v tom, že i když si po celou dobu drželi laťku vysoko, nikdy nepřekonali svá první alba – eponymní Tindersticks (1993) a Tindersticks II (1995). Deváté album The Simple Pleasure (2012), zvukově křehké a textově intimní, vznikalo u Staplese v kuchyni. Je z něj dobře patrné souznění a radost z opětovného setkání dávných přátel.

I kdyby Tindersticks už nic dalšího nenahráli, za dvě desítky let svým fanouškům přinesli mnoho radosti. Jejich hudba není ryčná, jejich gesta nejsou neokázalá, zato hudba působivá. Tindersticks jsou pánové v nejlepších letech, kteří umějí se svou hudbou velmi elegantně stárnout.

Všechny články další článek