Na hranici kýče (18): Song to the Siren

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Song to the Siren z autorské díly Tim Buckley/Larry Beckett patří k nejkrásnějším folkrockovým písním z přelomu 60. a 70. let. Skladbu písničkáře Tima Buckleyho, který v osmadvaceti letech zemřel na předávkování drogami, se v následujících desetiletích pokoušel předělal kdekdo, ovšem jen jediná coververze svou emotivností překonala originál: Song to the Siren v podání Elisabeth Frazer, nahraná pod hlavičkou This Mortal Coil.
I když se dostala až na Buckleyho šesté studiové album Starsailor z roku 1970, Song to the Siren vznikla již v roce 1967 a proslulost získala o rok později díky Buckleyho účinkování v televizní show The Monkees. Píseň Buckley napsal společně s básníkem Larrym Beckettem, s nímž na konci 60. let tvořil nerozlučný tým. Zatímco Buckley skládal hudbu a nezaměnitelným způsobem písně interpretoval, básník Beckett mu psal nezvykle niterné a nejednoznačné texty, které nebyly a nejsou v populární hudbě úplně obvyklé. V případě Song to the Siren sáhl do řecké mytologie a vybral si Sirény, bájné pěvkyně, které svým kouzelným zpěvem lákaly námořníky k útesům svého ostrova, kde je čekala jistá smrt. Vábení Sirén podle mytologie odolal jen Odysseus, který se nechal přivázat ke stěžni, zatímco jeho námořníci si zalili voskem uši, a Argonauti s Orfeem, který dokázal zpívat hlasitěji než všechny Sirény dohromady… Beckett se sice inspiroval v řeckých bájích, ale jeho text má obecnější platnost a míří i k současnosti – je v něm výčitka i zoufalství ze zhrzené lásky, ze vztahu, který neodvratně končí a už se nikdy nevrátí… Odkopnutý milenec si připadá jako námořník, jehož loď jde pomalu ke dnu (teď se moje hloupá loď naklání/ zlomená láska se rozbila o tvé kameny), ale láska ho do poslední chvíle neopouští:

Slyš mě zpívat: Plav ke mně, plav ke mně, chci tě obejmout.
Tady jsem. T
ady jsem připraven tě k sobě přivinout.

Beckett tu zachycuje mimořádně silné milostné opojení, osudovou lásku, pro niž je muž ochoten i zemřít. V podání Tima Buckleyho je píseň známá jednak v původní akustické podobě, v níž se zpěvák doprovází na dvanáctistrunnou kytaru, druhak jako studiová nahrávka ze zmíněného alba Starsailor s komplikovanějším aranžmá a mnohem expresivnějším Buckleyho zpěvem.
V roce 1983, osm let po Buckleyho smrti, vznikl hudební projekt This Mortal Coil, jenž definoval emotivní, melancholické písničkářství, jemuž se o mnoho let později začalo říkat sadcore. This Mortal Coil byl volným seskupením hudebníků kolem nového labelu 4AD, mezi jehož nejpozoruhodnější akvizice patřili Dead Can Dance a Cocteau Twins. Právě členové zmíněných Cocteau Twins – zpěvačka Liz Fraser a kytarista Robin Guthrie – stojí za úspěchem znovuzrozené Song to the Siren, coververze, která silou emocí překonala originál a stala se nejznámější písní This Mortal Coil.
Song to the Siren zní v této verzi díky minimalistickému aranžmá i po více než třiceti letech velmi moderně. Celá stojí na vemlouvavém hlasu Elisabeth Fraserové, za nímž hluboko v pozadí jsou slyšet  jen střídmé elektronické zvuky a struny Guthrieho kytary. Fraserová má v této písni doslova „božský“ hlas; její klouzavá intonace navíc písni dodává lehký orientální nádech. Song to the Siren působí v jejím podání až nadpřirozeným dojmem – na jedné straně je to neskutečně smutná píseň, na druhé straně z ní vyzařuje množství pozitivní energie. I když se o coververzi Song to the Siren od té doby pokoušeli mnozí, nikdo již Fraserovou nepřekonal: ani John Frusciante, Brian Ferry nebo Robert Plant, dokonce ani Brendan Perry ze spřízněných Dead Can Dance. Paradoxní je, že píseň, kterou napsali muži a která zachycuje milostnou deziluzi víceméně mužským prizmatem, zdařileji interpretují ženy (kromě Fraserové třeba Sinead O´Connor nebo Sally Oldfield) a gayové (George Michael a především John Grant se svou původní kapelou Czars). To všechno platí, pokud nepočítáme zcela novou a velmi originální verzi písničkáře Damona McMahona, který si říká Amon Dunes a Song to the Siren zařadil na svou letošní EP desku Cowboy Worship. Tahle emotivní píseň prostě žije svým životem i čtyřicet let po Buckleyho nešťastném konci.

Původní verze:
Tim Buckley, Starsailor, Bizzare Records, 1970
Verze This Mortal Coil:
Singl Song to the Siren, 4AD, 23. 10. 1983
Album It´ll End In Tears, 4AD, 1984
Oficiální klip:
https://www.youtube.com/watch?v=HFWKJ2FUiAQ
 

předchozí článek Všechny články další článek