Na hranici kýče (17): Remembrance

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Skladba Remembrance z alba All Is Wild, All Is Silent texaské kapely Balmorhea je dobrou ukázkou toho, jak široké jsou mantinely dnešní postrockové hudby. Balmorhea tu hraje výhradně na akustické nástroje a skladba nejenže krásně graduje, ale má i vnitřní energii doslova na rozdávání.

Balmorhea vznikla v texaském Austinu v roce 2006 přičiněním dvou multiinstrumentalistů Roba Lowa a Michaela Mullera, k nimž se vzápětí přidala hráčka na cello Nicole Kern, houslistka Aisha Burns, kontrabasista Travis Chapman a bubeník Kendall Clark. V následujícím roce Balmorhea vydala své eponymní debutové album, rok poté nahrávku River Arms a za další rok již zmíněné album All Is Wild, All Is Silent. I když celkově má kapela na svém kontě již téměř desítku alb, na All Is Wild, All Is Silent se doslova našla: zní tu samozřejměji a přirozeněji než kdykoli dřív nebo i později, a to přesto, že úroveň jejích alb je až na malé výjimky vcelku vyrovnaná. Kapela tu „hovoří“ jakýmsi univerzálním hudebním jazykem, jehož prazákladem je lidové muzicírování, hraní jen tak pro radost, což v rockové hudbě plné póz a grimas není úplně obvyklé. Balmorhea je originální svým zvukem i neokázalostí; pokud někdo i přesto potřebuje srovnání s dalšími muzikanty, pak nemá daleko k islandské Amiině, k Sigur Rós v době, kdy víceméně akusticky nahrávali hudbu pro svůj film Heima, a nakonec, snese srovnání i s vybranými nahrávkami ze série MTV Unplugged, z níž sem a tam vypadla i nějaká ta hudební perla.

Remembrance (Vzpomínka) je na rozdíl od jiných skladeb Balmorhey, v nichž zazní i elektrická kytara, doslova a do písmene unplugged. Téměř šestiminutová píseň začíná zvukem akustické kytary, k níž se vzápětí přidává krásný zvuk banja. I když základem Remembrance je dialog kytary a banja, tklivost písni dodávají nástroje, které se na ně postupně nabalují - cello a housle. Jako hudební nástroj je v písni využitý i lidský hlas: banjista Rob Lowe zpívá beze slov, napřed něžně, poté důrazněji a nakonec haleká jako Bono ještě předtím, než ho spolkl showbyznys. V tu chvíli již hraje naplno celá kapela včetně bubeníka; vzápětí se ztiší a ústřední melodický motiv převezme klávesová harmonika s nostalgickým zvukem a příznačným názvem melodica.

Remembrance má kromě k dokonalosti dotažené studiové verze také mnoho „živých“ verzí; z nich je patrně nejzdařilejší ta nejkomornější z texaských studií ME, která vešla ve známost díky seattleskému rádiu KEXP. Hudební poetiku Balmorhey podtrhuje i oficiální klip k písni, černobílá kontemplace nad vztahem člověka a přírody, osamělé spočinutí v krajině a tichá vzpomínka na to, co bylo a co mohlo být úplně jinak…

 

Balmorhea, Remembrance, 5:49, z alba All Is Wild, All Is Silence, Western Vinyl Records, 2009

Oficiální klip:

https://www.youtube.com/watch?v=YJ__ja4QpMM

Živá verze Remembrance ze studia ME, Texas:

https://www.youtube.com/watch?v=E104R-YEcno

předchozí článek Všechny články další článek