Na hranici kýče (1): Alcoholic

Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Jako první skladba norského elektronického dua Röyksopp, v níž nezpívají žádní lidé, ale ptáci. Tři části,  „pralesní“ inspirace,  melancholická, dojímavá atmosféra: Alcoholic.

Část první: Do monotónního tepu se zdáli blíží zvuk „rozvrzaného“ syntezátoru, postupně sílí a kultivuje se; syntetické zvuky se vrství, hudba se zahušťuje. Část druhá: Těsně před koncem druhé minuty se „rozjetá“ skladba náhle ztiší a melodický motiv přebere kytara; její prostá a neokázalá melodická linka působí melancholicky, smutně a odevzdaně. V polovině třetí minuty se za zvukem kytary objeví zpěv ptáků, zesilují i další vrstvy zvuků. Část třetí: Od čtvrté minuty se melodická linka začíná vytrácet, až zmizí nadobro. Nástroje až do konce více než pětiminutové skladby nahrazuje jen zpěv ptáků a šum tekoucí vody.

Skladba Alcoholic je excelentní ukázkou současné elektronické hudby. Norští Röyksopp (duo Svein Berge a Torbjørn Brundtland) na sebe upozornili už debutem Melody A.M. v roce 2001; následující tuctovou nahrávkou Understanding  (2005) však většinu svých příznivců zklamali. První dvě alba poukázala na dvě podoby talentu Röyksopp; z jejich poslechu byl zřejmý svár „intetektualismu“ a „populáru“, který už dříve potrápil mnoho skladatelů a skupin. Další dvě nahrávky proto Röyksopp pojali jako koncept: jako první vyšlo pozitivnější a popovější album Junior (2009, s eroticky dráždivým hlasem švédské zpěvačky Robyn), o rok později temnější, melancholičtější a víceméně instrumentální album Senior. To až k dokonalosti rozvinulo zvuková dobrodružství Melody A. M. a stalo se jejich dosud nejlepší nahrávkou.

Nepředvídatelná skladba Alcoholic z alba Senior využívá postupů, které bývají považovány za kýčovité. Röyksopp, podobně jako občas francouzští Air, však na hranici kýče balancují vědomě a cíleně. Závěr skladby je proto možné vnímat i polemicky: k čemu je všechna ta „umělá“ hudba, když jsou zvuky přírody samy o sobě tak krásné?

Všechny články další článek