Na hranici kýče

stránky:  1 | 2 | 3

Na hranici kýče (26): Regenerative Being

Seriál o emotivních písních, které se dostávají až k hranici kýče. Portlandský multiinstrumentalista Matthew Cooper budí se svým projektem Eluvium respekt už celých patnáct let. Na svém zatím posledním studiovém albu False Reading On dospěl k prosvětlenému, mírně pompéznímu zvuku, který navíc v několika skladbách podtrhl nasamplovanými ženskými vokály. Výsledek je fascinující.

více

Na hranici kýče (25): Arabský jaro

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Arabský jaro je zatím nejmelodičtější a nejpřístupnější písní Dominika Zezuly, který v posledních letech vystupuje a nahrává pod hlavičkou Děti mezi reprákama. Píseň z jejich druhého alba Haiku se formou blíží disharmonickému mileneckého dialogu; exponovanou milostnou deziluzí může píseň vzdáleně připomenout opusy britské indie kapely the xx.

více

Na hranici kýče (24): Still Smiling & Quiet Life

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Blixa Bargeld – dobře známý z Einstürzende Neubaten i Caveovy doprovodné kapely Bad Seeds – v posledních letech vydal také dvě zajímavá alba s italským skladatelem Tehem Teardem. Velmi osobní písně Still Smiling a Quiet Life pocházejí z prvního z nich.

více

Na hranici kýče (23): Distant Sky

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Jako další až nadpozemsky krásná píseň Distant Sky z alba Nicka Cavea & The Bad Seeds Skeleton Tree. Píseň z tvůrčí dílny Nick Cave / Warren Ellis je nesporným emocionálním vrcholem alba. Značnou měrou k tomu svým andělským hlasem přispívá přizvaná zpěvačka Else Torp.

více

Na hranici kýče (22): Night And Day & On My Own

Adrian T. Bell je všestranně tvůrčí člověk: původně krajinný architekt, poté reklamní výtvarník a malíř, který se ve čtyřiceti náhodou stal zpěvákem rockové kapely Prostitutes a těsně před padesátkou začal nahrávat sólová alba. Tři roky po ceněném Different World přišel s novým albem Night and Day, na němž jsou i dvě velmi emotivní písně: titulní nu-jazzová Night And Day a soulová On My Own.

více

Na hranici kýče (21): ČKNO aneb sám pod nebem podmračeným

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Píseň ČKNO se z tvorby brněnských Květů vymyká nejen tklivostí a nebývale silnou vnitřní energií, ale i velmi procítěným zpěvem Martina E. Kyšperského. ČKNO vyšla na jednom z nejzdařilejších alb Květů – loňském Miláčkovi slunce.

více

Na hranici kýče (20): Fourth of July & Blue Bucket of Gold

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Fourth of July a Blue Bucket of Gold, dvě niterné písně z velmi osobního alba písničkáře Sufjana Stevense Carrie & Lowell, jímž se vyrovnává se smrtí své matky Carrie. Fourth of July a Blue Bucket of Gold jsou nejintimnější písně, jaké dosud nahrál.

více

Na hranici kýče (19): Shakespeare

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Shakespeare je posluchačsky nejvstřícnější písní, kterou zatím anglický písničkář Fink nahrál. Pochází z jeho loňského alba Hard Believer, na němž se podílel americký producent Billy Bush. Album je plné melancholických písní, jimž i nadále vévodí Finkův hlas a akustická kytara, ale jejich zvuk se oproti dřívějšku posunul víc k rocku a popu. Shakespeare má neskrývané hitové ambice: jednoduchý, ale ne úplně jednoznačný text na letité téma, výraznou melodii, silný refrén a zvuk, který během šesti minut vygraduje do závěrečné zvukové stěny.

více

Na hranici kýče (18): Song to the Siren

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Song to the Siren z autorské díly Tim Buckley/Larry Beckett patří k nejkrásnějším folkrockovým písním z přelomu 60. a 70. let. Skladbu písničkáře Tima Buckleyho, který v osmadvaceti letech zemřel na předávkování drogami, se v následujících desetiletích pokoušel předělal kdekdo, ovšem jen jediná coververze svou emotivností překonala originál: Song to the Siren v podání Elisabeth Frazer, nahraná pod hlavičkou This Mortal Coil.

více

Na hranici kýče (17): Remembrance

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Skladba Remembrance z alba All Is Wild, All Is Silent texaské kapely Balmorhea je dobrou ukázkou toho, jak široké jsou mantinely dnešní postrockové hudby. Balmorhea tu hraje výhradně na akustické nástroje a skladba nejenže krásně graduje, ale má i vnitřní energii doslova na rozdávání.

více
stránky:  1 | 2 | 3