Mezi hudbou a zvukovými efekty

Mezi hudbou a zvukovými efekty (10): Max Cooper, elektronický mág na cestě vzhůru

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy a pracují s neobvyklými zvuky. Max Cooper na sebe upozornil jako autor originálních audiovizuálních představení i jako zručný remixér skladeb jiných autorů. Na kontě má však především tři pozoruhodná alba: Human, Emergence a One Hundred Billion Sparks.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (9): Neodolatelně archaičtí Nonkeen

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Nonkeen tvoří pianista Nils Frahm, dva jeho kamarádi ze školních let a hostující Andrea Belfi. Kromě debutového alba The Gamble mají Nonkeen za sebou i vynikající koncert v pražské Akropoli.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (8): Křehký, těžko uchopitelný Teebs

Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Losangeleský hudebník a výtvarník Mtendere Mandowa alias Teebs zatím vydal tři alba stylově těžko zařaditelné hudby, v níž se mísí elektronika s tradičními nástroji. Jeho hudba je křehká, intimní, pro nepřipraveného posluchače i těžko uchopitelná.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (7): Hravý a bezprostřední Chapelier Fou

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Talentovaný francouzský houslista Louis Warynski alias Chapelier Fou má za sebou tři alba a také – kromě množství jiných – tři znamenité pražské koncerty.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (6): Překvapivě něžný Caribou

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Šesté album kanadského elektronického kouzelníka Daniela Victora Snaitha, který si říká Caribou, se nazývá Our Love. Ústředním tématem deseti písní, z nichž emoce místy přímo tryskají, je – jak jinak - láska.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (5): „Tklivé“ techno Christiana Löfflera

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Mladý producent z německého Greifswaldu Christian Löffler má za sebou výborné album A Forest a několik minilab, mezi nimiž vyniká letošní Young Alaska. I když bývá řazen do techna, svou mimořádně emotivní hudbou hranice žánru překračuje.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (4): Nevyzpytatelní Darkside

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Projekt Darkside, v němž se sešli multiinstrumentalisté Dave Harrington a Nicolas Jaar, přichází s originálním retro zvukem. Jejich albu Psychic vedle samplů a elektronických ruchů dominuje majestátní zvuk varhan a překvapivě měkké tóny Harringtonovy kytary.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (3): Moderat II

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé hudební postupy. Další v pořadí je seskupení Moderat, jehož druhé album patří mezi nejlepší nahrávky roku 2013.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (2): Pantha du Prince & The Bell Laboratory

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Další v pořadí Pantha du Prince s albem Elements Of Light, na němž mu s množstvím zvonů sekunduje norské seskupení Bell Laboratory.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (1): Šťastný a uvolněný Robag Wruhme

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří na jedné straně hledají neobvyklé postupy a všemožně experimentují se zvukem, na druhé jsou svým způsobem k posluchači vstřícní. Rubrika pro čtenáře, který nemá předsudky a je schopen hudbu vnímat jako zvukové dobrodružství. Jako první pozoruhodný německý DJ Robag Wruhme.

více