Knihy o hudbě

Fenomén Zappa vs. fenomén Beefheart

Monografie Fenomén Zappa obsahuje třináct příspěvků věnovaných dílu Franka Zappy, které mělo před převratem – při své hudební náročnosti – mezi českými hudebními fanoušky až překvapivý respekt. Mezi nejzajímavější z příspěvků patří stať Daniela Heviera ml. věnovaná vzájemnému vztahu Franka Zappy a Captaina Beefhearta.

více

Smrt Jima Morrisona

Zemřel zpěvák skupiny Doors Jim Morrison skutečně na infarkt ve vaně ve svém pařížském bytě? Nebo je to jen jedna z mnoha legend, které se začaly šířit hned po jeho smrti? Renomovaný hudební publicista Mick Wall přichází ve své demytizační biografii Doors nazvané Z lásky oheň pohřební s fakty, které nasvědčují tomu, že Jim Morrison zemřel mnohem prozaičtějším způsobem.

více

Nenechat se režimem dobrovolně vykastrovat!

Recenze nového vydání Alternativy Mikoláše Chadimy, knížky, která vyšla poprvé jako samizdat, poté těsně po revoluci v nakladatelství Host a nyní v revidovaném vydání v nakladatelství Galén. Text vznikl pro hudební časopis Fullmoon.

více

Rock´n´roll v srdci (memoáry Ivo Pospíšila)

Spolupracovník Plastic People Of The Universe, člen DG 307 a dalších kapel a dlouholetý frontman Garáže Ivo Pospíšil nepatří k rockerům se zduřelým egem. Jeho vzpomínková knížka Příliš pozdě zemřít mladý je věcná, přímočará, místy i vtipná, ale hlavně velmi věrohodná.

více

Jimi Hendrix: prachy…. jen po nich sáhneš a už tě mají!

„Hudba je lepší než politika. Mladí nám naslouchají ochotněji než proslovům prezidenta,“ prohlásil Jimi Hendrix v roce 1967 krátce poté, co vystoupil na legendárním festivalu ve Woodstocku. Dnes, po téměř půlstoletí, to platí naštěstí pořád, stejně jako celá řada jeho dalších myšlenek, shromážděných do knihy nazvané Začínat od nuly.

více

Hipík Neil Young a jeho rozhárané sny

Neil Young působí na hudební scéně již od šedesátých let. Je známý jako člen Buffalo Springfield, superskupiny Crosby, Stills, Nash & Young, frontman „své“ kapely Crazy Horse i jako excelentní sólový umělec. Když po vydání zatím posledního alba Psychedelic Pill přestal pít a kouřit trávu, ztratil inspiraci k psaní písní. V tuto chvíli začala vznikat jeho knížka Hipíkovy sny, která vzápětí po americkém vydání vyšla také česky.

více

Mick Jagger, Marianne Faithfull a jejich divocí koně

Dosud nejobsáhlejší monografie zpěváka Rolling Stones Micka Jaggera sice není autorizovaná, ale podle všeho je to tak lepší. Jagger, který se před lety pokoušel neúspěšně – na rozdíl od Keitha Richardse – napsat autobiografii, totiž trpí „ztrátou paměti“. Jinými slovy: zestárlý sir Mick Jagger si již nepřeje o řadě věcí ze svého života mluvit. Promluvit o nich se však pokusil respektovaný autor hudebních monografií Philip Norman, jehož Mick Jagger právě vyšel v českém překladu.

více

Keith Richards o Václavu Havlovi

Kytarista kapely Rolling Stones Keith Richards sice prožil život ve stínu zpěváka Micka Jaggera, ale těžkou hlavu si z toho nedělá. Zasvěcenci dobře ví, že autorský tandem Jagger–Richards je pro skupinu stejně důležitý jako dvojice Lennon–McCartney pro Beatles. Ve své vzpomínkové knize nazvané Život Richards mluví „jak mu zobák narost“: je bezprostřední a nebere si servítky. Kromě řady jiných věcí vzpomíná i na první pražský koncert Rolling Stones v roce 1990 a na setkání s Václavem Havlem, jedním s mála politiků, kteří nepropadli vlastní důležitosti a papalášským manýrám.

více

Smrt Johna Bonhama

Smrt jednoho z nejlepších rockových bubeníků Johna Bonhama znamenala konec i jeho „mateřské“ kapely Led Zeppelin. Autor knihy Příběh Led Zeppelin Mick Wall při líčení této smutné epizody využívá i fiktivních motivů; díky tomu dosahuje značné emotivní působivosti.

více