Hudba pro křehké duše

Hudba pro křehké duše (10): Doma Mikoláše Růžičky

Mikoláš Růžička, známý především jako polovina indie-folkového dua Republic of Two, má na kontě i dvě alba melancholických písní pod hlavičkou svého projektu Piano. Růžičkovo nejnovější klavírní album nazvané Doma přináší výraznou změnu: pohybuje se totiž na hranici ambientní a současné vážné hudby.

více

Hudba pro křehké duše (9): bytostný romantik Gregory Alan Isakov

Americký písničkář Gregory Alan Isakov vydal během posledních patnácti let sedm autorských alb. I když ta čtyři poslední mu přinesla zasloužený úspěch, není hudba jediným zdrojem jeho obživy. Isakov přes den pracuje na své farmě a své největší zálibě – hudbě – se věnuje většinou až po večerech. Ve studiu na své farmě nahrál také své letošní, temnější a rockovější album Evening Machines.

více

Hudba pro křehké duše (8): Oceanic Niklase Paschburga

Třiadvacetiletý německý pianista Niklas Paschburg se hudbě věnuje již několik let, ale debutové album s názvem Oceanic vydal až v únoru letošního roku. Třičtvrtihodinové album je koncipováno jako příběh se začátkem a koncem a jeho leitmotivem je šumění moře v Baltském oceánu. Rozjímavé nálady se na nahrávce střídají s dynamičtějšími pasážemi a svůj dominující klavír Paschburg doplňuje elektronickými zvuky včetně výrazných basových linek a perkusí.

více

Hudba pro křehké duše (7): osmihodinová ukolébavka Maxe Richtera

Hudba pro noční rozjímání, usínání, spánek a ranní probouzení… Sleep, úctyhodný, více než osmihodinový projekt německého skladatele Maxe Richtera, který byl po vydání v roce 2015 několikrát provedený naživo – v nočních hodinách, s posluchači na postelích namísto židlí. Jednatřicet skladeb na pomezí ambientní elektronické a současné vážné hudby. Mimořádný projekt, který potěší především příznivce neokázalé, hladivé hudby.

více

Hudba pro křehké duše (6): Sóley

Islandská zpěvačka a skladatelka Sóley Stenfansdóttir, v hudebním světě známá jednoduše jako Sóley, vydala během posledních šesti let několik EP desek a tři řadová alba. Třikrát také koncertovala v Čechách, naposledy letos v květnu v pražském Divadle Hybernia, kde představila písně ze svého posledního alba Endless Summer.

více

Hudba pro křehké duše (5): Julianna Barwick

Hudba jako padající sníh, hudba pro tiché večery nebo probouzející se dny. Silně emotivní hudba Julianny Barwick je inspirovaná kostelními sbory. Zpěvačka a skladatelka během deseti let, kdy vydala tři alba a několik EP desek, prošla výraznou proměnou. Její hudba se s postupem let víc a víc otevírala světu, vysoce nastavenou laťku si však udržela.

více

Hudba pro křehké duše (4): Late Night Tales

Hudba pro vylidněný bar těsně před zavíračkou, hudba pro noční rozjímání, hudba pro zklidnění duše… Úctyhodná série kompilací s příznačným názvem Late Night Tales se v roce 2015 rozrostla o dva pozoruhodné příspěvky – první z dílny pianisty a skladatele Nilse Frahma, druhý od elektronického kouzelníka Jona Hopkinse. Celkově se již přehoupla přes pořadové číslo 40…

více

Hudba pro křehké duše (3): Low Roar

Hudba jako padající sníh, hudba pro tiché večery nebo probouzející se dny. Low Roar je americko-islandský projekt, za nímž stojí zpěvák a kytarista Ryan Karazija. Pod hlavičkou Low Roar zatím vyšla dvě krásná alba: první – Low Roar – nahrál Karazija v roce 2011 s pomocí laptopu u sebe v kuchyni, druhé vyšlo o tři roky později pod lakonickým označením 0. Obě alba jsou vyrovnanými kolekcemi smutných písní, v nichž se mísí zvuk akustické kytary s ambientními elektronickými plochami.

více

Hudba pro křehké duše (2): Keith Kenniff aka Goldmund

Hudba jako padající sníh, hudba pro tiché večery nebo probouzející se dny. Keith Kenniff je hudebník mnoha tváří: skládá hudbu k filmům, s manželkou pracuje na hudebních projektech Mint Julep a Meadows, jako Helios se věnuje ambientní elektronické hudbě a nakonec, pod aliasem Goldmund nahrává alba plná křehkých skladeb pro sólový klavír.

více

Hudba pro křehké duše (1): Poppy Ackroyd

Britská klavíristka a houslistka Poppy Ackroyd patří mezi nejpozoruhodnější současné tvůrce z pomezí moderní vážné a elektronické hudby. Studovala klasickou hudbu, ale pevné mantinely ji omezovaly; proto na jedné straně hraje s eklektickým souborem Hidden Orchestra, na druhé se věnuje svým projektům. Kromě hudby k videoinstalacím, performancím a filmům zatím vydala dvě studiová alba, Escapement a Feathers.

více