Doporučené nahrávky

Můj hudební svět se převrátil naruby ve chvíli, kdy se ke mně dostala notně poškrábaná deska A Collection Of Beatles Oldies. Když si v deseti letech zamilujete Yesterday, Michelle nebo Eleanor Rigby, máte vysoká měřítka už navždy.

Pak už to vzalo rychlý obrat. Nejdřív Dark Side Of The Moon, Physical Graffiti a Another Green World Briana Ena, o něco později Horses  Patti Smith a Unknown Pleasure Joy Division. Následovalo další „zjevení“ – trilogie This Mortal Coil (It´ll End In Tears, Filigree And Shadow, Blood), věc v „křehké“ hudbě opravdu důležitá. Poté Can, Kraftwerk, Tuxedomoon a Cabaret Voltaire, od nichž byl jen skok k Dubnobasswithmyhadman kapely Underworld. A tak by se dalo pokračovat až do dneška.

Řada lidí považuje dnešní hudbu za primitivní a hloupou; myslí tím to, co se line z hudebních televizí a většiny českých hudebních rádií. Další tvrdí, že hudba už má nejlepší léta „za sebou“. Sem patří především skalní zastánci klasického rocku, které z principu odpuzuje minimalistická a monotónní hudba vytvářená na počítačích. 

Já tvrdím, že nikdy nebylo tolik dobré hudby, tolik dobrých nahrávek, vystoupení a hudebních talentů. Jen je třeba je hledat.

Kromě „nové“ hudby, která se vyznačuje mimořádnou eklektičností (často jde o pozoruhodnou směs rocku, jazzu, klasiky, elektronické a etnické hudby), obdivuji muzikanty, kteří dokáží s noblesou stárnout – třeba Toma Waitse, Leonarda Cohena nebo Boba Dylana.

 

Písničky, které mám rád

Yesterday (Lennon-McCartney), Beatles. Klasika, která nestárne a může sloužit jako měřítko dobrého vkusu.

Riders On The Storm (Densmore, Manzarek, Krieger, Morrison), Doors. Písnička s neuvěřitelnou náladou, v níž se mísí zmar i vzdor.

Song To The Siren (Beckett, Buckley), This Mortal Coil. Předělávka starší písničky Tima Buckleyho. Tato verze s andělsky krásným hlasem Liz Fraser je i po letech úžasná.

(a řadu dalších)

 

Nahrávky, které mám rád

Beatles: Sgt. Pepper, Magical Mystery Tour, Abbey Road

Pink Floyd: Meddle a The Dark Side Of The Moon

Led Zeppelin: Physical Graffiti a Led Zeppelin III.

Brian Eno: Another Green World a další

This Mortal Coil: It´ll End In Tears, Filigree And Shadow, Blood

Underworld: Dubnobasswithmyhadman

Leftfield: Leftism

Björk: Debut a Post

Massive Attack: Protection

Kruder & Dorfmeister: Studio Sessions

Air: Sahara Moon

Avishai Cohen: Aurora

P. J. Harvey: Let England Shake

Nicolas Jaar: Space Is Only Noise

(a řadu dalších)