Hudba pro noční rozjímání, usínání, spánek a ranní probouzení… Sleep, úctyhodný, více než osmihodinový projekt německého skladatele Maxe Richtera, který byl po vydání v roce 2015 několikrát provedený naživo – v nočních hodinách, s posluchači na postelích namísto židlí. Jednatřicet skladeb na pomezí ambientní elektronické a současné vážné hudby. Mimořádný projekt, který potěší především příznivce neokázalé, hladivé hudby.
Z hudebního hlediska to nebyl špatný rok. St. Vincent se posunula k popu, Charlotte Gainsbourg překvapila novou energií, znamenité desky vydali staří bardi elektronické scény, kteří vystupují pod aliasy Four Tet a Lusine. Na české scéně přibyl originální projekt Jakuba Königa Zvíře jménem podzim, další melancholickou desku vydali Kalle, příklonem k folku své posluchače potěšili hraví Clarinet Factory. A to samozřejmě nebylo všechno!
Celých pětačtyřicet let dělí záznam loňského koncertu Davida Gilmoura v pompejském amfiteátru od legendárního koncertu Pink Floyd Live at Pompeii, který zachytil kapelu nedlouho před celosvětovým úspěchem alba The Dark Side of the Moon. Oba dokumenty spojuje kromě David Gilmoura jen jedna stejná skladba. Mnohé se změnilo, radost z hudby naštěstí zůstala.
Seriál o emotivních písních, které se dostávají až k hranici kýče. Portlandský multiinstrumentalista Matthew Cooper budí se svým projektem Eluvium respekt už celých patnáct let. Na svém zatím posledním studiovém albu False Reading On dospěl k prosvětlenému, mírně pompéznímu zvuku, který navíc v několika skladbách podtrhl nasamplovanými ženskými vokály. Výsledek je fascinující.
Islandská zpěvačka a skladatelka Sóley Stenfansdóttir, v hudebním světě známá jednoduše jako Sóley, vydala během posledních šesti let několik EP desek a tři řadová alba. Třikrát také koncertovala v Čechách, naposledy letos v květnu v pražském Divadle Hybernia, kde představila písně ze svého posledního alba Endless Summer.
Monografie Fenomén Zappa obsahuje třináct příspěvků věnovaných dílu Franka Zappy, které mělo před převratem – při své hudební náročnosti – mezi českými hudebními fanoušky až překvapivý respekt. Mezi nejzajímavější z příspěvků patří stať Daniela Heviera ml. věnovaná vzájemnému vztahu Franka Zappy a Captaina Beefhearta.
Zemřel zpěvák skupiny Doors Jim Morrison skutečně na infarkt ve vaně ve svém pařížském bytě? Nebo je to jen jedna z mnoha legend, které se začaly šířit hned po jeho smrti? Renomovaný hudební publicista Mick Wall přichází ve své demytizační biografii Doors nazvané Z lásky oheň pohřební s fakty, které nasvědčují tomu, že Jim Morrison zemřel mnohem prozaičtějším způsobem.
Rok 2016 byl dobrý rok – alespoň na hudební scéně. Znamenitá alba vydali nejen Anohni, Bon Iver a Nick Cave, ale také klasikové rockového písničkářství Leonard Cohen, David Bowie a Paul Simon. Nejvýraznějším počinem na české scéně bylo rozlučkové album jesenické kapely Priessnitz s názvem Beztíže.
Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Arabský jaro je zatím nejmelodičtější a nejpřístupnější písní Dominika Zezuly, který v posledních letech vystupuje a nahrává pod hlavičkou Děti mezi reprákama. Píseň z jejich druhého alba Haiku se formou blíží disharmonickému mileneckého dialogu; exponovanou milostnou deziluzí může píseň vzdáleně připomenout opusy britské indie kapely the xx.
Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Blixa Bargeld – dobře známý z Einstürzende Neubaten i Caveovy doprovodné kapely Bad Seeds – v posledních letech vydal také dvě zajímavá alba s italským skladatelem Tehem Teardem. Velmi osobní písně Still Smiling a Quiet Life pocházejí z prvního z nich.