Výstava roku 2011

Zcela mimořádnou výstavní událostí loňského roku byla bezpochyby velká retrospektiva fotografa Andrease Feiningera, která byla k vidění od června do září v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí.

Andreas Feininger (1906-1909), syn slavného amerického malíře Lyonela Feiningera, se narodil v Paříži, ale mezi světovými válkami žil nejprve v Německu, poté ve Švédsku a od začátku druhé světové války ve Spojených státech. Feininger patří mezi nejvýznamnější fotografy „zlaté éry fotografie“ – jeho nejlepší díla vznikla v rozmezí 20. a 50. let 20. století. Feininger byl znamenitým fotografem velkoměsta i přírody; i když rád experimentoval, nikdy nešlo o experimenty samoúčelné. Jeho fotografie jsou na jedné straně přímočaré a samozřejmé, na druhé straně formálně dokonalé. Neznám jiného fotografa, který by tak znamenitě pracoval s perspektivou a kompozicí.

Velká loňská retrospektiva Andrease Feiningera nazvaná That´s Photography představila „to nejlepší“ z autorovy celoživotní tvorby: mimořádné noční městské záběry, řadu detailů a makrofotografií z přírody i slavné fotografie Manhattanu z počátku 40. let. Andreas Feininger byl opravdový mistr, jeho fotografie jsou „vysokou školou fotografie“. Když Feininger ke stáru přestal fotografovat, napsal několik učebnic fotografování. Nejznámější z nich, Vysoká škola fotografie, u nás vyšla v roce 1968 a ovlivnila celou generaci tehdejších fotografů. 

Všechny články další článek