Archiv

Na hranici kýče (25): Arabský jaro

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Arabský jaro je zatím nejmelodičtější a nejpřístupnější písní Dominika Zezuly, který v posledních letech vystupuje a nahrává pod hlavičkou Děti mezi reprákama. Píseň z jejich druhého alba Haiku se formou blíží disharmonickému mileneckého dialogu; exponovanou milostnou deziluzí může píseň vzdáleně připomenout opusy britské indie kapely the xx.

více

Svět je místo, kde není lehký být dobrej člověk

Rozsáhlejší text o prózách skotského spisovatele Irvina Welshe, který se do literatury nesmazatelně zapsal hned svých prvním románem Trainspotting (1993). O tři roky později podle Welshova románu vznikl nezapomenutelný film Dannyho Boylea. Ke svým oblíbeným hrdinům z edinburského Leithu se Welsh později ještě vrátil v Herácích a Pornu. Vedle této tzv. leithské trilogie Welsh napsal i řadu románů s jinými hrdiny.

více

Slanina vs.Topinka

Žádná gastronomie, poezie! Dvě navenek velmi podobné knihy, dva stejně staří, ale velmi rozdílní básníci, dvě tváře současné poezie. Probouzení Miloslava Topinky i Bacon 70 Leoše Bacona Slaniny shrnuje to nejlepší, co básníci za svůj život vytvořili. Jsou to knihy, které vycházejí doslova jednou za sedmdesát let.

více