Archiv

stránky:  1 | 2 | 3 | 4

Nenechat se režimem dobrovolně vykastrovat!

Recenze nového vydání Alternativy Mikoláše Chadimy, knížky, která vyšla poprvé jako samizdat, poté těsně po revoluci v nakladatelství Host a nyní v revidovaném vydání v nakladatelství Galén. Text vznikl pro hudební časopis Fullmoon.

více

Hrdinové našich dnů (13): Grunbergova Gstaadská zrůda

Kontroverzní nizozemský prozaik Arnon Grunberg (1971) si donedávna liboval i v mystifikacích: než se to provalilo, paralelně vydával knihy i pod pseudonymem Mark van der Jagt. Kromě do češtiny dosud nepřeložených Dějin mé plešatosti tak původně vyšel i jeho zatím poslední román Gstaad, který je velmi pozoruhodnou metaforou dnešního světa.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (8): Křehký, těžko uchopitelný Teebs

Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Losangeleský hudebník a výtvarník Mtendere Mandowa alias Teebs zatím vydal tři alba stylově těžko zařaditelné hudby, v níž se mísí elektronika s tradičními nástroji. Jeho hudba je křehká, intimní, pro nepřipraveného posluchače i těžko uchopitelná.

více

Dave Eggers: Vzhůru k digitální totalitě!

Eggersův pozoruhodný román Kruh se odehrává v prostředí velké softwarové společnosti, která v rámci práva na informace vyvíjí další a další aplikace, jež doslova likvidují soukromí a osobní svobodu. Kruh je vizionářskou sektou, která nesnese nikoho, kdo má jiný názor. Tím připomíná pravověrné komunisty: kdo se nepodřídí, tomu setneme hlavu!

více

Knihy roku 2015

Nejpozoruhodnějšími českými knihami jsou Zábranského Martin Juhás čili Československo, který udivuje autorovou fantazií i mimořádně košatým jazykem, a Faktorův autobiografický román Jiříkovy starosti o minulost. Z překladové literatury stojí za pozornost především Mo Jenova mnohovrstevnatá Země alkoholu a Jääskeläinenův velmi vtipný Literární spolek Laury Sněžné.

více

Čtenář z vlaku v 6.27

Pozoruhodné: románová prvotina téměř neznámého francouzského autora Jeana-Paula Didierlaurenta, dostala hned po vydání sedm (!) francouzských literárních cen. Ještě pozoruhodnější: autorská práva na Čtenáře z vlaku v 6.27 byla ještě před vydáním knihy prodána do pětadvaceti (!) zemí světa. Je to literární událost anebo další z obratných marketingových tahů, které mají rozhýbat knižní trh?

více

Hudba pro křehké duše (4): Late Night Tales

Hudba pro vylidněný bar těsně před zavíračkou, hudba pro noční rozjímání, hudba pro zklidnění duše… Úctyhodná série kompilací s příznačným názvem Late Night Tales se v roce 2015 rozrostla o dva pozoruhodné příspěvky – první z dílny pianisty a skladatele Nilse Frahma, druhý od elektronického kouzelníka Jona Hopkinse. Celkově se již přehoupla přes pořadové číslo 40…

více

Proč pes žere vlastní zvratky

Jedním z pozoruhodných objevů loňského roku je prozaik Pasi Ilmari Jääskeläinen, jehož českému čtenáři představilo nakladatelství Paseka. I když Jääskeläinen v rodném Finsku exceluje především na poli sci-fi literatury, jeho román Literární spolek Laury Sněžné nemá se sci-fi mnoho společného. Je to satirický román s detektivní zápletkou, který si bere na mušku svět dnešní literatury.

více

Filmy roku 2015

Náročnější divák, který ve filmu dává přednost hlubšímu ponoru do psychiky současného člověka před povrchními efekty, v roce 2015 ocenil (pokolikáté už?) především snímky ze severské produkce. Zatímco až dojemně lidské filmy Fúsi a Berani jsou dobrým dokladem stoupající úrovně islandské kinematografie, ve filmech O kuřatech a lidech a Proti přírodě došlo i na velmi černý humor a tragikomickou snahu vyrovnat se s vlastní dospělostí.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4