Archiv

stránky:  1 | 2 | 3 | 4

Agonie Eróta

Německý filozof korejského původu Byung-Chul Han je autorem pozoruhodných esejů, které si všímají proměny lidské společnosti v dnešní digitální době. Soubor jeho pěti zásadních prací, který vyšel česky pod názvem Vyhořelá společnost vrcholí esejem Agonie Eróta. Chul Han se v něm zabývá krizí lásky, vymizením erotické přitažlivosti a pornografizací současného světa.

více

Milan Kundera: Všechny své básně za jedinou soulož!

Kunderův Román Život je jinde paradoxně vyšel napřed ve francouzském překladu (1973), poté česky v exilovém nakladatelství 68 Publishers (1979); teprve nyní, celých sedmačtyřicet let po dokončení, vychází v Čechách. Milan Kundera to komentuje slovy: „Navzdory nečekanému úspěchu neztrácel život románu svou melancholii: děl se stále jinde, daleko od své země.“

více

Steinar Bragi: Planina jako ozvučná deska našich myšlenek

Islandský prozaik Steinar Bragi (1975) sice od přelomu tisíciletí vydal již šest románů, ale u nás je – na rozdíl například od Sjóna – zatím neznámý. Jeho Planina je psychologickým románem s výraznými prvky sci-fi a hororu, ale přesto je pevně ukotveným v islandské současnosti. Recenze vyšla v hudebním časopisu Fullmoon.

více

Mezi mužem a ženou, nebem a zemí, popem a avantgardou

Původem britská zpěvačka Anohni patří mezi nejpozoruhodnější postavy současné hudební scény. Po šesti albech se skupinou Antony and the Johnsons, v níž vystupovala jako frontman Antony Hegarty, vydala sólové album Hopelessness. Zároveň se změnou identity se změnil i její hudební styl: Hopelessness má zcela současný elektronický zvuk i mnohem přímočařejší texty písní.

více

Ladislav Šerý: Nikdy nebylo líp!

Román Ladislava Šerého Nikdy nebylo líp, v podstatě složený z myšlenek jeho předchozích Laserových romancí, vyslechnutých hospodských mouder a překvapivě šťavnatých milostných scén, je neodolatelně přitažlivý, zvlášť pokud je čtenář už alespoň mírně jetý a život mu dal pár pořádných kopanců... Próza zřetelně kunderovského ražení však není jen mrazivě ironická, ale také něžná a vášnivá; kromě toho je i kouzelným hospodským místopisem, v němž ožívá současná „krčemná“ Praha s místy, kde to stále ještě žije. Psáno pro hudební časopis Fullmoon.

více

Sebevražda Édouarda Levého

Francouzský fotograf a spisovatel Édouard Levé (1965–2007) patřil mezi senzitivní umělce, kteří se s přibývajícími léty stále hlouběji nořili do depresivních stavů. Levé za svého života vydal řadu fotografických knih a tři útlé prózy, z nichž nejpodstatnější je Autoportrét. Rukopis čtvrté prózy s výstižným názvem Sebevražda Levé odevzdal nakladateli deset dní před svou smrtí.

více

Hudba pro křehké duše (5): Julianna Barwick

Hudba jako padající sníh, hudba pro tiché večery nebo probouzející se dny. Silně emotivní hudba Julianny Barwick je inspirovaná kostelními sbory. Zpěvačka a skladatelka během deseti let, kdy vydala tři alba a několik EP desek, prošla výraznou proměnou. Její hudba se s postupem let víc a víc otevírala světu, vysoce nastavenou laťku si však udržela.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (9): Neodolatelně archaičtí Nonkeen

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Nonkeen tvoří pianista Nils Frahm, dva jeho kamarádi ze školních let a hostující Andrea Belfi. Kromě debutového alba The Gamble mají Nonkeen za sebou i vynikající koncert v pražské Akropoli.

více

Haruki Murakami: Muži, kteří nemají ženy

Japonský prozaik Haruki Murakami proslul především svými objemnými romány; jeho povídky byly často skicami k pozdějším románům. Tak je tomu i v případě časopisecky vydaných povídek, které Murakami uspořádal do svazku Muži, kteří nemají ženy. Knížka o mužích, jimž se nedaří udržet si ženu, vrcholí lyrickým žalozpěvem, jímž se prozaik dostává až na samou hranici kýče. No woman, no cry, říká si čtenář a po tváři mu stékají slzy...

více

Na hranici kýče (22): Night And Day & On My Own

Adrian T. Bell je všestranně tvůrčí člověk: původně krajinný architekt, poté reklamní výtvarník a malíř, který se ve čtyřiceti náhodou stal zpěvákem rockové kapely Prostitutes a těsně před padesátkou začal nahrávat sólová alba. Tři roky po ceněném Different World přišel s novým albem Night and Day, na němž jsou i dvě velmi emotivní písně: titulní nu-jazzová Night And Day a soulová On My Own.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4