Archiv

Guillermo Cabrera Infante: Zpívala bolera

Estrella Rodríguezová alias Hvězda z románového kaleidoskopu z předcastrovské Kuby Tři Truchliví tygři má svůj věrný předobraz v kubánské zpěvačce Freddy (1933–1961), jejíž sláva se prudce rozhořela a poté rychle vyhasla. Cabrera Infante jí v románu věnuje tragikomickou dějovou linii nazvanou Zpívala bolera. Jeho text na pomezí skutečnosti, alkoholového opojení a snu je dojemný i krutý zároveň.

více

Písně a jejich texty (9): Abend

Skupina B4 patří k nejoriginálnějším zjevům na české hudební scéně. Její hudba sice vychází z dlouhých improvizací, ale mezi rozsáhlými zvukovými plochami se dají najít i pečlivě vystavěné emotivní písničky. Nejlepším příkladem je Abend s pozoruhodným textem, který napsal zpěvák a multiinstrumentalista z B4 Federsel ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským z Květů.

více

Nick Cave: Skeleton Tree jako hledání ztracené rovnováhy

Zamyšlení nad novým albem Nicka Cavea & The Bad Seeds Skeleton Tree, v jehož skladbách se skrývá mučivá bolest ze ztráty patnáctiletého syna Arthura. Vydání alba, jež je vedle dvacet let staré nahrávky The Boatman´s Call Caveovou nejosobnější – a také nejtklivější – nahrávkou, předcházela celosvětová premiéra filmu One More Time with Feelin.

více

Tři truchliví tygři trsají třasák

Pokud si myslíte, že už vás v literatuře nemůže nic překvapit, jste na omylu. Zázraky se dějí! Jedním z nich jsou nepochybně Tři truchliví tygři, monumentální románový kaleidoskop, který kubánský exilový romanopisec Guillermo Cabrera Infante (1929–2005) napsal začátkem 60. let minulého století. Kniha právě vyšla v báječném překladu Anežky Charvátové.

více