Archiv

Ladislav Šerý: Nikdy nebylo líp!

Román Ladislava Šerého Nikdy nebylo líp, v podstatě složený z myšlenek jeho předchozích Laserových romancí, vyslechnutých hospodských mouder a překvapivě šťavnatých milostných scén, je neodolatelně přitažlivý, zvlášť pokud je čtenář už alespoň mírně jetý a život mu dal pár pořádných kopanců... Próza zřetelně kunderovského ražení však není jen mrazivě ironická, ale také něžná a vášnivá; kromě toho je i kouzelným hospodským místopisem, v němž ožívá současná „krčemná“ Praha s místy, kde to stále ještě žije. Psáno pro hudební časopis Fullmoon.

více

Sebevražda Édouarda Levého

Francouzský fotograf a spisovatel Édouard Levé (1965–2007) patřil mezi senzitivní umělce, kteří se s přibývajícími léty stále hlouběji nořili do depresivních stavů. Levé za svého života vydal řadu fotografických knih a tři útlé prózy, z nichž nejpodstatnější je Autoportrét. Rukopis čtvrté prózy s výstižným názvem Sebevražda Levé odevzdal nakladateli deset dní před svou smrtí.

více

Hudba pro křehké duše (5): Julianna Barwick

Hudba jako padající sníh, hudba pro tiché večery nebo probouzející se dny. Silně emotivní hudba Julianny Barwick je inspirovaná kostelními sbory. Zpěvačka a skladatelka během deseti let, kdy vydala tři alba a několik EP desek, prošla výraznou proměnou. Její hudba se s postupem let víc a víc otevírala světu, vysoce nastavenou laťku si však udržela.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (9): Neodolatelně archaičtí Nonkeen

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Nonkeen tvoří pianista Nils Frahm, dva jeho kamarádi ze školních let a hostující Andrea Belfi. Kromě debutového alba The Gamble mají Nonkeen za sebou i vynikající koncert v pražské Akropoli.

více