Archiv

Haruki Murakami: Muži, kteří nemají ženy

Japonský prozaik Haruki Murakami proslul především svými objemnými romány; jeho povídky byly často skicami k pozdějším románům. Tak je tomu i v případě časopisecky vydaných povídek, které Murakami uspořádal do svazku Muži, kteří nemají ženy. Knížka o mužích, jimž se nedaří udržet si ženu, vrcholí lyrickým žalozpěvem, jímž se prozaik dostává až na samou hranici kýče. No woman, no cry, říká si čtenář a po tváři mu stékají slzy...

více

Na hranici kýče (22): Night And Day & On My Own

Adrian T. Bell je všestranně tvůrčí člověk: původně krajinný architekt, poté reklamní výtvarník a malíř, který se ve čtyřiceti náhodou stal zpěvákem rockové kapely Prostitutes a těsně před padesátkou začal nahrávat sólová alba. Tři roky po ceněném Different World přišel s novým albem Night and Day, na němž jsou i dvě velmi emotivní písně: titulní nu-jazzová Night And Day a soulová On My Own.

více

Nenechat se režimem dobrovolně vykastrovat!

Recenze nového vydání Alternativy Mikoláše Chadimy, knížky, která vyšla poprvé jako samizdat, poté těsně po revoluci v nakladatelství Host a nyní v revidovaném vydání v nakladatelství Galén. Text vznikl pro hudební časopis Fullmoon.

více