Archiv

Hrdinové našich dnů (13): Grunbergova Gstaadská zrůda

Kontroverzní nizozemský prozaik Arnon Grunberg (1971) si donedávna liboval i v mystifikacích: než se to provalilo, paralelně vydával knihy i pod pseudonymem Mark van der Jagt. Kromě do češtiny dosud nepřeložených Dějin mé plešatosti tak původně vyšel i jeho zatím poslední román Gstaad, který je velmi pozoruhodnou metaforou dnešního světa.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (8): Křehký, těžko uchopitelný Teebs

Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Losangeleský hudebník a výtvarník Mtendere Mandowa alias Teebs zatím vydal tři alba stylově těžko zařaditelné hudby, v níž se mísí elektronika s tradičními nástroji. Jeho hudba je křehká, intimní, pro nepřipraveného posluchače i těžko uchopitelná.

více

Dave Eggers: Vzhůru k digitální totalitě!

Eggersův pozoruhodný román Kruh se odehrává v prostředí velké softwarové společnosti, která v rámci práva na informace vyvíjí další a další aplikace, jež doslova likvidují soukromí a osobní svobodu. Kruh je vizionářskou sektou, která nesnese nikoho, kdo má jiný názor. Tím připomíná pravověrné komunisty: kdo se nepodřídí, tomu setneme hlavu!

více