Archiv

Hudba pro křehké duše (4): Late Night Tales

Hudba pro vylidněný bar těsně před zavíračkou, hudba pro noční rozjímání, hudba pro zklidnění duše… Úctyhodná série kompilací s příznačným názvem Late Night Tales se v roce 2015 rozrostla o dva pozoruhodné příspěvky – první z dílny pianisty a skladatele Nilse Frahma, druhý od elektronického kouzelníka Jona Hopkinse. Celkově se již přehoupla přes pořadové číslo 40…

více

Proč pes žere vlastní zvratky

Jedním z pozoruhodných objevů loňského roku je prozaik Pasi Ilmari Jääskeläinen, jehož českému čtenáři představilo nakladatelství Paseka. I když Jääskeläinen v rodném Finsku exceluje především na poli sci-fi literatury, jeho román Literární spolek Laury Sněžné nemá se sci-fi mnoho společného. Je to satirický román s detektivní zápletkou, který si bere na mušku svět dnešní literatury.

více

Filmy roku 2015

Náročnější divák, který ve filmu dává přednost hlubšímu ponoru do psychiky současného člověka před povrchními efekty, v roce 2015 ocenil (pokolikáté už?) především snímky ze severské produkce. Zatímco až dojemně lidské filmy Fúsi a Berani jsou dobrým dokladem stoupající úrovně islandské kinematografie, ve filmech O kuřatech a lidech a Proti přírodě došlo i na velmi černý humor a tragikomickou snahu vyrovnat se s vlastní dospělostí.

více

Mimořádné debuty (1): Apparat Organ Quartet

Mimořádné debuty jako fenomén posledních desetiletí. První alba, která už nebudou překonána: od Tubular Bells Mikea Oldfielda, přes Moon Safari francouzských Air až po Space Is Only Noise Nicolase Jaara. Eponymní debut islandského souboru Apparat Organ Quartet z roku 2002 obsahuje devět elektronických kompozic, z nichž i po patnácti letech čiší radost z hraní a až neskutečná energie.

více