Archiv

Mo Jen o alkoholu

Čínský prozaik Mo Jen, nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 2012, ve svém satirickém románu Země alkoholu podává nelítostný obraz odvrácené strany komunistické Číny. Román, který Mo Jen začal psát v roce 1989 a který vyšel v Číně v roce 1993, ani po dvaceti letech neztratil svou sílu. Je to veskrze moderní próza, v níž se mísí realita s fantazií, něha s krutostí a humor s tragikou.

více

Na hranici kýče (20): Fourth of July & Blue Bucket of Gold

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Fourth of July a Blue Bucket of Gold, dvě niterné písně z velmi osobního alba písničkáře Sufjana Stevense Carrie & Lowell, jímž se vyrovnává se smrtí své matky Carrie. Fourth of July a Blue Bucket of Gold jsou nejintimnější písně, jaké dosud nahrál.

více

Michel Houellebecq o literatuře

Nový román Michela Houellebecqua Podvolení se sice odehrává v nedaleké budoucnosti a jeho hlavním tématem je islamizace západní společnosti, ale hlavní postava prózy, literární historik z pařížské Sorbonny François, je postava zcela současná. François nejenže s příznačným cynismem glosuje univerzitní život, ale dokáže výstižně zformulovat, proč má i v dnešní době smysl číst.

více

Tom Robbins: Jak jsem našel svůj literární hlas

Tom Robbins – asi nejbláznivější americký romanopisec minulých desetiletí – svou literární dráhu završil ve dvaaosmdesáti letech jiskřivou knihou vzpomínek Tibetský broskvový koláč. Autor trojice nezapomenutelných románů Další dálniční atrakce, I na kovbojky občas padne smutek a Parfém bláznivého tance má zážitků, vtipu i dobré nálady stále na rozdávání. V knížce vzpomíná i na chvíli, kdy „našel“ svůj nenapodobitelný styl.

více