Archiv

Michel Houellebecq: Podvolení aneb svoboda je poznaná nutnost

„Michel Houellebecq je geniální provokatér, mystifikátor, rušitel, komplikovaný člověk. Smysl jeho umění je dráždit,“ řekl o francouzském prozaikovi v rozhovoru pro Lidové noviny režisér Arnaud Desplechin. Dobrým dokladem tohoto tvrzení je Houellebecqův nový román Podvolení, který před několika týdny vyšel česky. Podvolení však nepatří k Houellebecqovým nejlepším prózám. Román má sice provokativní vyznění, ale autor v něm recykluje až příliš mnoho motivů ze svých předchozích knih

více

Na hranici kýče (19): Shakespeare

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Shakespeare je posluchačsky nejvstřícnější písní, kterou zatím anglický písničkář Fink nahrál. Pochází z jeho loňského alba Hard Believer, na němž se podílel americký producent Billy Bush. Album je plné melancholických písní, jimž i nadále vévodí Finkův hlas a akustická kytara, ale jejich zvuk se oproti dřívějšku posunul víc k rocku a popu. Shakespeare má neskrývané hitové ambice: jednoduchý, ale ne úplně jednoznačný text na letité téma, výraznou melodii, silný refrén a zvuk, který během šesti minut vygraduje do závěrečné zvukové stěny.

více

Hudba pro křehké duše (3): Low Roar

Hudba jako padající sníh, hudba pro tiché večery nebo probouzející se dny. Low Roar je americko-islandský projekt, za nímž stojí zpěvák a kytarista Ryan Karazija. Pod hlavičkou Low Roar zatím vyšla dvě krásná alba: první – Low Roar – nahrál Karazija v roce 2011 s pomocí laptopu u sebe v kuchyni, druhé vyšlo o tři roky později pod lakonickým označením 0. Obě alba jsou vyrovnanými kolekcemi smutných písní, v nichž se mísí zvuk akustické kytary s ambientními elektronickými plochami.

více

John Lanchester: Pepys Road, Londýn, L.P. 2008

Román Chceme to, co máte vy anglického prozaika Johna Lanchestera je velmi zdařilou sondou do dnešního multikulturního Londýna. V mikrokosmu londýnské Pepys Road, kam autor umístil svou galerii různorodých postav, jako by byly soustředěny všechny radosti i smutky lidského života. Lanchester píše přímočarým, čtivým stylem a dokáže být vážný i vtipný, dojemný i krutý a hlavně – dokáže se lidem dostat hluboko pod kůži.

více