Archiv

Krvavé momenty střídají chvíle plné něhy (prózy Philippa Claudela)

Philippe Claudel (1962) patří k nejuznávanějším současným francouzským autorům. I když jako prozaik debutoval až v sedmatřiceti letech, jeho dílo dnes čítá šest románů, sbírku povídek, knihy pro děti, divadelní hru i úspěšné scénáře. Do češtiny byly zatím přeloženy jeho romány Šedé duše, Brodeckova zpráva a novela Vnučka pana Linha. Claudel patří k autorům, kteří nehledají jednoduché pravdy a ve snaze říci pravdu o světě, v němž žijeme, jdou doslova až na dřeň.

více

Na hranici kýče (18): Song to the Siren

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Song to the Siren z autorské díly Tim Buckley/Larry Beckett patří k nejkrásnějším folkrockovým písním z přelomu 60. a 70. let. Skladbu písničkáře Tima Buckleyho, který v osmadvaceti letech zemřel na předávkování drogami, se v následujících desetiletích pokoušel předělal kdekdo, ovšem jen jediná coververze svou emotivností překonala originál: Song to the Siren v podání Elisabeth Frazer, nahraná pod hlavičkou This Mortal Coil.

více

Krzysztof Varga o sociálních sítích

Krzysztof Varga (1968) patří mezi nejvýraznější současné polské prozaiky. Ve svém románu Piliny, který jako jediný zatím vyšel i v českém překladu, se formou vnitřního monologu hlavního hrdiny Petra Augustyna vyjadřuje k mnoha aspektům současného života. Síla jeho románu vychází právě z nejednoznačnosti hlavního „hrdiny“ – ten je na jedné straně zahořklý a nenávist z něj přímo čiší, na druhé straně dokáže přesně pojmenovat „dobové tance“, jimž propadla dnešní konzumní společnost.

více