Archiv

Sjón: od písňových textů k poezii, od poezie k próze

Sjón, vlastním jménem Sigurjón Sigurðsson (1962), dnes patří mezi nejznámější současné islandské spisovatele. Kromě deseti básnických sbírek vydal i osm próz, z nichž zatím dvě byly přeloženy do češtiny: nejprve Syn stínu, nyní Měsíční kámen. Sjón je prozaik velmi úsporného stylu, který prostřednictvím příběhů z historie promlouvá k současnosti.

více

Laco Deczi: Forever Again (1.& 2.)

Sedmasedmdesátiletý trumpetista Laco Deczi, který žije už téměř třicet v New Yorku, má pořád energie na rozdávání. Potvrzují to nejen pravidelná jarní a podzimní turné po Čechách a Slovensku, ale i množství vydaných nahrávek. Tou poslední je kompilace nejlepších skladeb, které se svou Celulou nahrál. CD nazvané Laco Deczi – Collection je pestré a ukazuje hned několik Decziho hudebních tváří.

více

Písně a jejich texty (7): Píseň Williama Blakea

Velmi emotivní Píseň, kterou Please the Trees před nedávnem nahráli se sborem Elpida, je dobrým příkladem, jak s citem a elegancí zhudebnit báseň klasika. Píseň Williama Blakea, který je dnes považován za prvního moderního básníka, do češtiny přeložil Zdeněk Hron; lyrickému textu odpovídá i emotivní zpěv Václava Havelky a citlivé aranžmá s využitím sboru.

více