Archiv

David Vann o idiotské myšlence, která maže literární tradici

Slova spisovatele Davida Vanna, která stojí za to zaznamenat. Vann se sice ve svých prózách vrací do rodné Aljašky, ale už dlouhá léta žije střídavě v Anglii a na Novém Zélandu. Je to autor, který zkoumá temná zákoutí lidské duše – proto není divu, že se mu komerční literatura s povinným happy-endem z duše protiví.

více

Na hranici kýče (16): The Greatest Bastard

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Velmi osobní píseň The Greatest Bastard z alba My Favourite Faded Fantasy, s nímž po osmileté odmlce přišel irský písničkář Damien Rice, překvapí nečekaně vyklenutou melodií i mimořádným aranžmá.

více

Hrdinové našich dnů (11): Intrikán Ambrož Bernard z Bartůňkových Dezertérů

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Manipulátor a intrikán Ambrož Bernard z románu Dezertéři, který po více než dvacetileté odmlce vydal Petr Bartůněk, někdejší autor pozoruhodných próz Slavnostní odhalení sochy a Páternoster.

více

Písně a jejich texty (7): Vesluju

Znamenitá píseň Vesluju ze zdařilého loňského alba Houpacích koní Everest. Zpěvák a textař nedoceněné ústecké kapely Jiří Imlauf tu překonal svůj vlastní stín: velmi osobní prožitek dokázal přetavit do mnohovýznamového textu, který – i když to tak navenek vůbec nevypadá – mluví o nejsoučasnější současnosti.

více