Archiv

Tvrdý/Havelka: „Nestydíme se, že nám někdy není dobře.“

Kdo znal dřívější projekty Václava Havelky (Please The Trees) a Martina Tvrdého (Bonus), nejspíš ani nemohl čekat, že by jejich společný projekt U nás v garáži mohl být kolekcí konvenčních coververzí. Z původních jedenácti písní legendárních českých kapel zůstaly jen texty; hluk nahradilo ticho, agresi smutek.

více

Písně a jejich texty (6): U nás v garáži

První ze dvou glos k projektu Tvrdého/Havelky U nás v garáži, který vzbudil rozporuplné reakce. Jedenáct písní českých punkových a novovlnných kapel z přelomu 80. a 90. let minulého století v podobě, kterou nikdo nečekal. Agresivitu a vzdor původních písní nahradila intimita a minimalistický elektronický zvuk. Zůstaly pozoruhodné písňové texty.

více

Philip Roth: Čím méně svobody, tím víc se souloží

Glosa ke staršímu spisku uznávaného amerického romanopisce Philipa Rotha, který před nedávnem – nedlouho po své osmdesátce – pověsil psaní na hřebík. Jeho Pražské orgie, které po téměř čtvrtstoletí vyšly znovu česky, se vracejí do normalizační Prahy 70. let minulého století.

více

Filmy roku 2014

Mezi nejpozoruhodnější filmy loňského roku patří Grandhotel Budapešť amerického režiséra Wese Andersona a dramatický příběh z dalekého ruského severu Leviatan, který natočil Andrej Zvjagincev. První překvapí obrazovou vytříbeností a jemným humorem, druhý odvahou při líčení postkomunistických mafiánů.

více