Archiv

Hudba pro křehké duše (1): Poppy Ackroyd

Britská klavíristka a houslistka Poppy Ackroyd patří mezi nejpozoruhodnější současné tvůrce z pomezí moderní vážné a elektronické hudby. Studovala klasickou hudbu, ale pevné mantinely ji omezovaly; proto na jedné straně hraje s eklektickým souborem Hidden Orchestra, na druhé se věnuje svým projektům. Kromě hudby k videoinstalacím, performancím a filmům zatím vydala dvě studiová alba, Escapement a Feathers.

více

Nahrávky roku 2014

Nejlepší alba loňského roku? Ve zkratce: bez ohledu na žánry a styly St. Vincent a Damon Albarn, v elektronické hudbě Röyksopp a Caribou, v klasickém rocku Robert Plant. Česká scéna zažila jeden ze slabších roků: nejpozoruhodnějším albem je Mezi lopatky dua Kieslowski, při nahrávání alba posíleného J.P. Muchowem.

více

Knihy roku 2014

Několik milých překvapení: Básník Martina Reinera, Wittgenstein bije žáka Pavla Kolmačky, Zlato Davida Rhodese, Srub Davida Vanna, Kronika ptáčka na klíček Harukiho Murakamiho, Život za životem Kate Atkinsonové a Kdo je ten chlap Davida Daltona. Nejlepší knihy roku 2014.

více

Pavel Kolmačka: Na ledviny

Pavel Kolmačka (1962) postupně vyzrál v jednoho z nejlepších básníků střední generace. Už ve své předposlední sbírce Moře (2010) dospěl k velmi osobitému, zhuštěnému vyjadřování bez zbytečných ornamentů; v loňské sbírce nazvané Wittgenstein bije žáka je ještě o něco přímočařejší a drásavější. Přibylo disonantních motivů a introspektivně laděných básní. V nejlepších z nich zkoumá temné stránky své duše –„hada v sobě“.

více