Archiv

Paul Harding: Bolavé srdce a zmatená duše jsou důkazem toho, že žiješ

Americký prozaik Paul Harding (1967) je autorem dvou niterných románů: v Tulácích, za něž dostal v roce 2010 Pulitzerovu cenu, píše s mimořádnou empatií i jemným humorem o umírání, v následujícím Enonu o nutnosti vyrovnat se se smrtí blízkého člověka. Z porovnání obou próz je zřejmé, že Harding svůj dojemný a jiskřivý debut už nejspíš nepřekoná.

více

Jimi Hendrix: prachy…. jen po nich sáhneš a už tě mají!

„Hudba je lepší než politika. Mladí nám naslouchají ochotněji než proslovům prezidenta,“ prohlásil Jimi Hendrix v roce 1967 krátce poté, co vystoupil na legendárním festivalu ve Woodstocku. Dnes, po téměř půlstoletí, to platí naštěstí pořád, stejně jako celá řada jeho dalších myšlenek, shromážděných do knihy nazvané Začínat od nuly.

více

Edward Gibbon a jeho přesná diagnóza dneška

Významný britský historik Edward Gibbon (1737–1794) se zabýval především dějinami starověké římské říše. Ve svém zásadním díle Úpadek a pád římské říše pronikavým způsobem pojmenovává příčiny rozkladu jedné z největších říší světových dějin. Gibbonovy myšlenky přesně sedí na současnost: není tedy divu, že si je někdo vypsal, seřadil a rozeslal mailem jako memento.

více