„Horolezectví je možné vnímat jako smrtelnou nemoc svého druhu,“ píše v závěru svého obsáhlého románu Pád britský romanopisec Simon Mawer. Ve své spletité románové konstrukci, která místy ztrácí na přesvědčivosti, líčí osudy dvou přátel, z nichž jeden se po těžkém pádu dokáže své závislosti na horách vzdát, zatímco pro druhého je posedlost „zónou smrti“ cennější než vlastní život.
Knížka režiséra a scénáristy Tima Burtona The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories, která vyšla ve zcela novém českém překladu, sice navenek působí vesele, ale ve skutečnosti je dost smutná. Zápalek a Sirka z úvodu knížky se sice mají rádi, ale jejich vztah rychle vyhoří. Většina dalších „hrdinů“ Burtonovy knížky dopadne mnohem hůř – téměř bez výjimky skončí potupnou smrtí.
„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Poživačný a mimořádně arogantní soudce Petr Man z prózy Jiřího Bigase Cochcárna je příkladem člověka, který nedokázal odolat svodům a nástrahám „nové“ doby.
Opravdu má moderní hudba to nejlepší za sebou? Celá řada zdařilých alb z roku 2013 mluví o opaku: Moderat II, Daft Punk, Boards Of Canada, Nick Cave, Kurt Vile, John Grant a mnozí další...
Zatímco pozoruhodných českých filmů se v loňském roce moc neurodilo, ve světové produkci je z čeho vybírat. Velká nádhera Paola Sorrentina, Hon Thomase Vinterberga, Pěna dní Michela Gondryho, Hořící keř Agnieszky Holland... velká nádhera!
Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Další v pořadí dojemná hudební „skladbička“ Pak otevřte všechna okna z druhého alba krnovských Bratří Orffů Šero, které má díkybohu – alespoň mezi zasvěcenými – mimořádný ohlas.
Syn slavného malíře Alfonse Muchy, spisovatel, válečný dopisovatel, špion západní rozvědky, politický vězeň, který strávil několik let v pracovním lágru, bonviván, bohém, intrikán a dlouholetý spolupracovník Státní bezpečnosti, který byl – alespoň podle pamětníků – na její pokyn ochoten i souložit. Komplikovaná osobnost Jiřího Muchy (1915–1991) před nedávnem poněkud překvapivě ožila v knize anglického novináře Charlese Laurence Společenský agent Jiří Mucha.
„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé hudební postupy. Další v pořadí je seskupení Moderat, jehož druhé album patří mezi nejlepší nahrávky roku 2013.
„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Stárnoucí Vandam z Rudišovy Národní třídy je příkladem primitiva, jenž před zdravým rozumem preferuje svaly a „silová“ řešení.
I když Murakamiho povídka Spánek, která vyšla před Vánocemi jako dárková publikace s ilustracemi Kat Menschik, nepatří k autorovým nejlepším prózám, na necelých osmi desítkách stran obsahuje mnoho pozoruhodných postřehů z manželského života.