Archiv

stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5

Mezi hudbou a zvukovými efekty (4): Nevyzpytatelní Darkside

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Projekt Darkside, v němž se sešli multiinstrumentalisté Dave Harrington a Nicolas Jaar, přichází s originálním retro zvukem. Jejich albu Psychic vedle samplů a elektronických ruchů dominuje majestátní zvuk varhan a překvapivě měkké tóny Harringtonovy kytary.

více

Básník je osamělé řemeslo (poznámky k románu Martina Reinera Básník)

Může být téměř šestisetstránková próza o osamělém básníkovi, který strávil většinu života v psychiatrické léčebně mimo svou vlast, zajímavá a strhující? To si pište! Básník Martina Reinera patří mezi prózy, od nichž se vnímavější čtenář nedokáže odtrhnout. „Blatného život je fascinující ukázkou, jak se zcela pasivní jedinec může stát ztělesněním velkého Osudu,“ říká k tomu v závěru románu Reiner.

více

Rawi Hage o Bohumilu Hrabalovi

„Nepodceňujme moc představivosti,“ říká ve svém třetím románu Karneval spisovatel Rawi Hage. Příběh taxikáře Mouchy, který má byt plný knih, je neuvěřitelným gejzírem historek, filozofických úvah, autobiografických zážitků a parafrází děl světové literatury.

více

Na hranici kýče (11): Bouřka

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Další v pořadí Bouřka „tajemného“ laptopového písničkáře Kittchena, jehož Radio je jednou z nejoceňovanějších českých nahrávek loňského roku.

více

Přežijí jen milenci jako oslava lásky a tvořivosti

Nový film legendy nezávislého filmu Jima Jarmusche (1953) nazvaný Přežijí jen milenci je na jedné straně melancholickým obrazem odcházející epochy, na druhé přitakáním základním životním hodnotám – lásce a tvořivosti.

více

Hrdinové našich dnů (8.): Potvory Sylwie Chutnikové

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Halina Břitva a Celina Rána z románu polské prozaičky Sylwie Chutnikové Potvory. Thelma a Louise po polsku.

více

Junot Díaz: A v tu chvíli je po lásce

Svým Krátkým, leč divuplným životem Oskara Wajda, za nějž dostal Pulitzerovu cenu, se americký spisovatel dominikánského původu Junot Díaz dostal do nezáviděníhodné pozice. Vše, co později napíše, vzbudí nejen obrovská očekávání, ale také nekompromisní srovnávání s předchozím dílem. A tak je to i s jeho povídkovou knihou A v tu chvíli je po lásce.

více

Karel Trinkewitz: Jak jsem potkal Bohumila Hrabala

Vzpomínka na Bohumila Hrabala od výtvarníka Karla Trinkewitze, který žil dlouhá léta v německém exilu a na sklonku života v západočeském Rabí. Hrabalovi by před několika dny bylo sto let, Trinkewitz zemřel před několika týdny ve dvaaosmdesáti letech.

více

Na hranici kýče (10): Morning

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Další v pořadí zvukově krásná balada Morning z Beckova aktuálního alba Morning Phase, které patří spolu s Mutations a Sea Change do zklidněné, introspektivní linie Beckovy tvorby.

více
stránky:  1 | 2 | 3 | 4 | 5