Archiv

Na hranici kýče (15): Normandie

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Písnička Normandie, která uzavírá třetí album folkového dua Kieslowski, překvapuje zvukovou krásou i neotřelou kompozicí. Na albu Mezi lopatky je doslova perlou na závěr.

více

Lukáš Palán: Zajímavé statistiky

Ukázka z první sbírky básníka, žurnalisty a knihkupce Lukáše Palána (1984), která má, jak už název – Píča, Hovna, Hitler, Praha – napovídá, silně deziluzivní ladění. Palánova poezie je veskrze moderní: pod slupkou vulgarity se v ní skrývá překvapivé množství citu a empatie a vedle špetky nihilismu je zřetelný černý humor. Organickou součástí Palánovy poezie jsou „field recordings“ – záznamy útržků hovorů lidí ve velkoměstě - i fiktivní „statistická data“.

více

Na hranici kýče (14): Perfect Life

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Jako další hymnický neo-gospel Perfect Life, který Moby nazpíval s Waynem Coynem a desetičlenným sborem. Vydání Perfect Life na singlu předznamenalo příchod Mobyho jedenáctého studiového alba Innocents.

více

Hrdinové našich dnů (10.): Obtloustlý mimoň Oskar Wajd

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Jako další tragická ústřední postava Krátkého, leč divuplného života Oskara Wajda, znamenitého románu, za nějž Junot Díaz dostal Pulitzerovu cenu.

více