Archiv

Potemnělá Pohádka Jonase T. Bengtssona

Zatímco v zahraničí mají knihy dánského prozaika Jonase T. Bengtssona velký ohlas, u nás se jeho Pohádka s velkým zájmem čtenářů ani kritiky nesetkala. Na to je Bengtsson příliš vyhraněný, nelítostný a strohý. A tak zatímco „severská detektivka“ patří již řadu let k nejlépe prodávaným žánrům, „severský román“ zůstává – samozřejmě neprávem – na okraji čtenářského zájmu.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (6): Překvapivě něžný Caribou

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Šesté album kanadského elektronického kouzelníka Daniela Victora Snaitha, který si říká Caribou, se nazývá Our Love. Ústředním tématem deseti písní, z nichž emoce místy přímo tryskají, je – jak jinak - láska.

více

Literární kulinárium (2): smažené krevety se zeleninou podle Murakamiho

„S náručí plnou papírových tašek se Tengo vrátil do bytu. Oblékl si kraťasy, z ledničky vytáhl pivo, a zatímco vestoje pil, dal ve velkém hrnci vařit vodu…“ Třicetiletý učitel matematiky a začínající spisovatel Tengo z Murakamiho románu 1Q84 se sice topí v problémech, ale jíst musí. Literární kulinárium přináší recepty ze současné beletrie; je to odlehčující rubrika, která dokládá, že ani intelektuálové nezapomínají na drobné lidské radosti.

více

Na hranici kýče (13): Mr. Tembo

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Mr. Tembo z niterného alba Damona Albarna Everyday Robots. Přímočará písnička, kterou Albarn složil pro svou dospívající dceru, na melancholickém albu působí jako vítané odlehčení. Pan Tembo je podle některých publicistů Žlutou ponorkou nového tisíciletí.

více