Archiv

Pavel Vilikovský o pozdním milostném vzplanutí

Knížka třiasedmdesátiletého slovenského prozaika Pavla Vilikovského (1941) Pes na cestě je ve své podstatě velmi intimní; nic na tom nemění fakt, že se autor ve svém textu na pomezí eseje, autobiografie a beletrie na mnoha místech kriticky vyjadřuje k současnosti. Ústřední dějovou linkou, na níž je nabaleno mnoho úvah o Slovácích a slovenské povaze, je milostné vzplanutí zestárlého spisovatele a „stále ještě mladé“ Rakušanky Grétky. Kapitola 16 pak obsahuje jednu z nejpozoruhodnějších milostných scén v současné české a slovenské literatuře; ta v sobě má nejen něhu a vášeň, ale i pořádnou dávku sebeironie.

více

20 000 dní na Zemi: film o člověku, který míří za světlem

Slovy hudebního publicisty Michala Pařízka lze výstižně charakterizovat film o Nicku Caveovi, který měl premiéru na letošním MFF v Karlových Varech a nyní přichází do kin. Film Iaina Forsytha a Janne Pollardové není pro každého: nejenže nezapadá do žádné zavedené žánrové škatulky, ale především vyžaduje určitý stupeň lidské vyzrálosti a nadhledu.

více

Papežův penis a jiné básně

Pod tímto lascivním názvem se skrývá výbor z díla americké básnířky Sharon Oldsové (1942), která v loňském roce dostala jedno z nejvyšších literárních ocenění – Pulitzerovu cenu. Básně z oceněné sbírky Skok jelena sice obsaženy nejsou, ale i tak jde o pozoruhodný počin. Oldsová je nejsilnější tam, kde vychází z velmi osobních nebo přímo intimních zážitků. „Jako by mluvila tam, kde ostatní mlčí,“ napsal o jejích verších českému čtenáři dobře známý básník Galway Kinnell.

více