Archiv

Ján Rozner o pozitivních stránkách pití alkoholu

Slovenský prozaik a kritik Ján Rozner (1922–2006) sám sebe na mnoha místech svých mimořádných Sedmi dnů do pohřbu nijak nešetří. Nazývá se zbabělcem, lenochem, nulou a četně zmiňuje i svůj alkoholismus. Zmiňuje však i pozitivní stránku pití alkoholu: nesmělí lidé se stávají smělejšími, ztrácejí zábrany a jsou schopni komunikovat s ostatními.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (5): „Tklivé“ techno Christiana Löfflera

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Mladý producent z německého Greifswaldu Christian Löffler má za sebou výborné album A Forest a několik minilab, mezi nimiž vyniká letošní Young Alaska. I když bývá řazen do techna, svou mimořádně emotivní hudbou hranice žánru překračuje.

více

CBGB: kolébka punku aneb okrajová muzikální fronta určená gurmánům

Lahůdka pro všechny hudební fanoušky, které uchválila energie tzv. newyorského punku s Patti Smithovou, Iggy Popem, Ramones, Television, Talking Heads a dalšími. Dojemná komedie o majiteli klubu CBGB Hillym Kristalovi, lůzrovi s opravdu širokým srdcem... Film o klubu, kde se účastníci brodí psími výkaly a kde běhají potkani a švábi, ale kde to především neuvěřitelně žije!

více

Písně a jejich texty (5.): Opýšemé inaší

Dan Bárta umí s hudbou stárnout: z bláznivého rockera se po třicítce proměnil v nejoriginálnějšího českého písničkáře. Podařilo se mu to, co je v našich končinách nevídané – s náročnými písněmi s jazzovým nádechem dokázal zaujmout vnímavé posluchače všech věkových kategorií. Závěrečná píseň jeho posledního alba Maratonika Opýšemé inaší je jeho uměleckou konfesí, vyznáním, které dobře vystihuje to, co dělá Bártu Bártou.

více